Villa Tiskre oja kaldal
Tiina Kolk
Diivan
Modernistliku joonega villat läbib luksuslike tumedate puitseinte ning valgete värvitud ja heledate kivipindade kontrast. | Terje Ugandi

Uuenduslike lahenduste, huvitava vormi ja klaasist fassaadidega eramu autorid on arhitekt Eero Palm ning sisearhitektid Margit Teikari (Stuudio Tema) ja Tuuli Trei (Stuudio Taju).

 

 

Arhitekt Eero Palmi sõnul iseloomustavad seda silmapaistvat villat unikaalsed lahendused. Kuna pererahvas esitas arhitektidele oma soovid ja vajadused ning andis seejärel neile täielikult vabad käed, sündiski ehituskunsti meistriteos. Sisearhitektid Margit Teikari ja Tuuli Trei liitusid projektiga siis, kui maja ruumiprogramm oli paika pandud. Ehitusinsenerist majaperemehe eestvedamisel on hoones rakendatud rohkesti eesrindlikke võtteid ja tänapäevaseid materjale.

«Maja konstruktsioon on Columbia kivist ja monoliitsest raudbetoonist. Küttesüsteemid on täielikult kombineeritud: maaküte, õhksoojuspump, gaas ja päikesepaneelid,» kommenteerib arhitekt. Hoone on viimistletud valge krohvi ja suuremõõtmeliste täismassplaatidega – selle vormikeelt rõhutavad suured klaaspinnad ja puitelemendid.

Hele + tume = täiuslik tervik

Täismassplaadid ja valge krohv korduvad ka siseruumide viimistluses. «Mõistagi inspireerib meid siselahenduste loomisel maja arhitektuur, aga iga kodu tuleb ikkagi pererahva nägu,» mainib Tuuli Trei. «Tahame luua interjööri näol fooni, näiteks selles eramus tumeda/heleda seina, mis jääb aastateks taustaks mööblile, aksessuaaridele jms,» selgitab Margit Teikari. Hiljem on lihtne näiteks pehmet mööblit ja tekstiile vahetades ruumi ilmet muuta. Sisearhitektide kavandatud kujundus näib küll esmapilgul lihtne, aga teostus oli parasjagu keeruline. Majaperemees pakkus ka ise otstarbekaid tehnilisi lahendusi. «Meil toimusid väga sisutihedad arutelud, kus vaagisime koos keerulisemad «sõlmed» üksipulgi läbi,» nendib Trei.

Maja alumisel korrusel paiknevad kabinet ja voogava ruumina lahendatud avar elutuba koos avatud köögiga. Siit pääseb spaakompleksi, koduhoiuruumi ja garaaži. Skulpturaalne, maast laeni klaaspiirdega konsooltrepp viib teisele korrusele, mis on tsoneeritud kaheks: üks pool on vanemate, teine tütre päralt. Modernistliku joonega villat läbib tumedate puitseinte ning valgete värvitud ja heledate klaas- ning kivi-pindade kontrast.  Alumise korruse põrand on suuremõõtmelistest täismassplaatidest. Sellisele materjalivalikule aitas kaasa ka pere lemmik, samojeedi koer Lumi, kes armastab tohutult koduste seltskonnas viibida.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.