"Läbipaistva" maja võrratud vaated
Tiina Kolk
Diivan
«Läbipaistvas» majas avanevad võrratud vaated nii siseruumidesse kui ka õue. | Terje Ugandi

Rannamõisas sirutub kallakust alla omanäoline suurte akende, talveaia ja avarate terrassidega eramu, mille korrused pole päris kohakuti ja saunakompleks asub eraldi, tiigi kaldal. Loodusesse sulandunud hoone projekteeris arhitekt Kaspar Kruuse oma vanematele.

 

Eesti põhjarannikule majade kavandajad seisavad silmitsi dilemmaga, sest meri ja kaunid vaated jäävad varjukülge, kuid tänapäeva suundumuste järgi plaanitakse aknaid pigem lõuna poole. «Seda kohta nähes mõtlesin, et maja võiks «voolata» mööda kallakut alla,» mainib arhitekt Kaspar Kruuse KAMP Arhitektidest. «Krunt on huvitav, aga keeruline – astang ja ilus vaade avanevad põhja suunas. Maastiku kallaku tõttu on alumine õueosa enamasti varjus.»

Pärast paigaga tutvumist sai noormees vanematelt Exeli tabelisse kirjutatud ruumisoovid: elutuba ja köök, magamistuba ja garderoob. Kaaskirja oli lisatud veel mõned mõtted. «Kaspar tegi maja nende järgi ja kõik tuligi peaaegu selline, nagu tahtsin. Jäin ilma liftist,» muigab Ülle Kruuse. «Krundil on kõrguste vahe suur ja kallakul laiuva maja kaks korrust pole kohakuti. Sellepärast ei saanudki teha lifti, aga kõik muu küll,» täpsustab hakatuseks kuus varianti visandanud arhitekt ja lisab, et eemalt puithoonena paistvas elamus on siiski palju betooni.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.