Arhiiv

Kodu & Aed mai 2017
"Meie pere sattus elama Šveitsi kaks ja pool aastat tagasi. Tegelikult ei olnud meil mõttes Eestist ära kolida," jutustab Marju Kirss ajakirja Kodu & Aed mainumbris oma kodu loo.
Sea rõdule sisse väike maitsetaimeaed – nii saad rohelist silmarõõmu ja rohkem värskeid maitseid.
Väärista ümbrus lisaks suvelilledele tubaste lemmiktaimedega. 
Kodu & Aed aprill 2017
Sul on lihtne soov sulgeda köögiuks ja sukelduda oma mõnusasse kokakunsti kuningriiki. Paljudel meist on see võimalus täiesti olemas. Samad tuuled puhuvad ka uusehitistes: köök kujundatakse aina sagedamini muust elamisest eraldiseisvaks avaraks eluruumiks ja sa võid, aga ei pruugi lubada kööki ka külalisi. Fakt on see, et olgu eraldi ruumis või avatuna elutuppa, kodus olles veedame köögis suurema osa ärkvelolekuajast. Köök võiks siis ju ka hästi mõnus kodune koht olla. Kuidas oma köögi head ja vead ära tunda?
ERR "Plektrummi" saatejuht, äsja parima meessaatejuhi preemiaga pärjatud Joonas Hellerma on kümme aastat televisioonis saatejuhina ametis olnud.  Ent mis on see ­magnet, mis teda koju tõmbab ja paneb end seal hästi tundma? Ajakirja Kodu & Aed peatoimetaja Ele Praks küsis, Joonas Hellerma vastas.
Aednike üheks meelistegevuseks on kindlasti pidev katsetamine. Aprillis ja mais on paras aeg kasvatada katmikalal ette neid suvelilli, kelle õitsemist soovitakse näha veidi varem või kes muidu meie lühikese suve tõttu õitsema ei pruugigi hakata. Samuti saab külvata püsililli, kes õitsevad üldiselt teisel kasvuaastal.
Kodu & Aed märts 2017
End poeletis hiina kapsa nime taha varjavast pekingi kapsast saab vähese vaevaga ja kiiresti maitsva roa.
Uuendused põrandakatete vallas hõlbustavad märgatavalt vannitoapõranda puhastamist ning annavad ka senisest märksa rohkem võimalusi just sulle sobivat kattematerjali leida. Kuidas valida ja mida silmas pidada?
Produtsent Andres Arro aasta väldanud uue elamise otsingud kandsid viimaks vilja: ta leidis Tondi kunagisest sõjaväelinnakust korteriboksi ja ehitas sellest mõne kuuga ahvatlevalt omanäolise elamise. Kodu pälvis konkursil "Kodu kauniks 2016” stiilse kodu preemia – 1000 eurot Iittalalt.
Kodu & Aed veebruar 2017
Küüslaugu, eriti Peipsi küüslaugu väärtust osatakse meie köögis vägagi hinnata ja küüslauk on kasutusel nii maitseköögivilja kui ka tervistava toidulisandina. Küüslauk andis rammu ka Egiptuse püramiide ehitanud orjadele, nii et talvehooajal tasub küüslaugust turgutust otsida küll! 
Võsast ja prahist puhastatud kauni Aavoja kallastel sündis uuena nii vana taluhäärber kui kogu ümbrus.  Uue hingamise pälvinud talukoht pälvis võistlusel „Kodu kauniks 2016” parima maastikuaaia preemia – 1500 eurot Husqvarnalt. 
Tallinna lähiümbruse olustik meenutab sageli Eesti väikelinnu: palju rohelust, vähe liiklust ja vaid harvad jalakäijad. Kaugemalt tulijale on Eesti igas mõttes rahusaar keset närvilist ja ülerahvastatud maailma.
Kodu & Aed jaanuar 2017
Baklažaani ehk pommut tuleb kindlasti kuumtöödelda. Sobib hästi küpsetamiseks, röstimiseks, praadimiseks, aga ka grillimiseks, vokkimiseks ja hautamiseks. Väga populaarsed on täidetud baklažaanid. Pommul endal väga tugevat maitset ei ole, nii et maitsestamisel tasub olla julge.
Meriti minimalistlik elamine Tartu kesklinna piiril on helge ja rõõmus – samasugune nagu korteri nooruke perenaine.
Rahvusvaheline kunstiprojekt sidus Korea iidsed aiatraditsioonid ja kunstnik Flo Kasearu majamuuseumi aia Pelgulinnas.
Kodu & Aed detsember 2016
Milvi ja Neeme Murka koduaed Luual paistab silma mitmekesise taimestiku ning eriilmeliste, kuid tervikuks seotud aiaosadega.
Waldorfi salat.See ilmakuulus ja populaarne salat loodi 1890. aastatel New Yorgi hotellis Waldorf Astoria. Sobib nii iseseisvalt nautimiseks kui ka liharoogade lisandiks.
Kes: Karin Jürisalu (36), Siim Tarvis (36), Simona (3).Mis: ühe magamistoaga korter.Kus: 1912. aastal valminud Bekkeri sadama meistrite majas Kopli asumis Tallinnas.
kodu-aed
Kodu & Aed november 2016
Tuppa astudes tunned seda kohe. Portselanvalgete vahajate õite kerge aroom kujundab valgusküllase ja romantilise õhustiku.
Mustjuur on aedviljade seas teenimatult vähe tähelepanu pälvinud, kuid sellest võib saada toidulaua tõeline üllataja.  
home-garden
Kodu & Aed oktoober 2016
Ei ole just väga harv juhus, kui perenaine tunneb, et köögis on vähe ruumi. Selleks et kogu tarvilik kraam ära mahutada, sisekujunduses allahindlusi tegemata, tasub nähtaval asuvad hoiupaigad kavalalt ja efektselt lahendada! Nii näiteks mõjub lauajupist tehtud magnetitega noahoidja põnevalt ning toetab sisekujundust, kuid samas on ka praktiline ja mugav.
Armastus aia vastu annab ühele naisele mitme mehe jõu, millega maailma ümber kujundada. Võistlusel „Kodu kauniks 2016” finalistidiplomi pälvinud Ilse Hanseni väike aiake toob taluhoovile mõisaparkide hõngu.
Keset Kalamaja on ühe vana armsa saja-aastase puumaja katusekorrusele ehitatud korteris peidus üks värvirõõmus köök. Et päeval paistab läbi suure akna katusekorrusel asuvasse korterisse ka päike, mis paneb erksad värvid särama, siis mõjub ruum kui tõeline värvivitamiin.
home-decor
Kodu & Aed SEPTEMBER 2016
Põldubade puhul minnakse tihti lihtsama vastupanu teed: oad soolvette, ja mõnus suutäis ongi olemas. Koos lihtsate lisandite ja hõrgu mündiga sünnib aga täiesti uus maitseelamus.
Suure ja rikkaliku aia loomine eeldab lisaks heale pealehakkamisele ka silma ning mis peamine – vaimu ja füüsise vastupidavust. Konkursil „Kodu Kauniks 2015” finalistitiitli pälvnud perekond Inno on oma koduaias Sõmerul ühendanud sportliku vormi aianduskirega ja loonud nauditava taimemaastiku.
Pööningul seisvat kulunud tumbat ei tasuks veel sugugi maha kanda – tee sellest mitmekülgne panipaik! Lihtsate vahendite ning vähese vaevaga saab vana tumba taas ellu äratada. Taskute lisamine teeb sellest mõnusalt käepärase öökapi, kuhu pooleliolev ristsõna ja pliiatsid-prillid mahutada. Tumbat saab kasutada ka panipaigana riiete hoiustamiseks või pesukorvina.
home-garden
Kodu & Aed AUGUST 2016
Pole midagi maitsvamat lõhnavast, päikesesoojast ja punapõsksest tomatist, eriti kui seda oma käega noppida saab!
Liigirohke lillevalik ja Saaremaa suurim hostakollektsioon kaunistavad üle põlvkondade kestvat Kurisoo taluõue. Aed pälvis võistluse „Kodu Kauniks 2015” eripreemia – 600 eurot Fiskarsilt.
Päikeselise ja avara peremaja teevad koduseks hoolega kaalutud ruutmeetrid, targalt valitud värvid, parajalt puitu ja rõõmsad lastehääled.
home-garden
Kodu & Aed JUULI 2016
Mõnus briis soojal suveõhtul on kahtlemata tervitatav, kuid suuremad tuuleiilid võivad meelehärmi tekitada nii mõnelgi kauaoodatud ja pikalt planeeritud aiapeol. Selleks, et ka allatuult istujate pluusid puhtaks jääksid ning alatasa taldrikuid ja topse mööda õue taga ajama ei peaks, tuleb need sõna otseses mõttes ankrusse panna ehk laua külge kinni siduda!
Keset loodusmaastikku põimuvad traditsioonid maapere praktiliste vajaduste ja loomingulise värvimänguga. 
„Nii kui maale jõuame, tunneme, kui hea on meil siin olla!“ kiidavad kolme väikese lapse vanemad Liina ja Einar, kes äratasid hääbuva talukoha ja rajasid kolme aastaga perele võluva maakodu.
home-garden
Kodu & Aed JUUNI 2016
Sõnad „suvi” ja „puhkus” toovad kindlasti paljudele silme ette pildi aianurgas rippuvast võrkkiigest-ripptoolist ja värskest ajakirjast, rääkimata mõnusalt värskendavast joogist ning soojast tuulepuhangust. Kahjuks selliseid ideaalseid suvehetki ühte suvesse just väga palju ei mahu, kuid ehk ongi kõige olulisem unistamine ja üürike, kuid ideaalne kogemus sellisest viivust. Nii tundub, et ühe mõnusa aianurga kujundamine või ripptooli meisterdamine ning sellega kaasnev unistamine ongi ühe toimeka eestlase jaoks parim suvepuhkus.
Annika ja Urmase aed võitis konkursil „Kodu kauniks 2015” parima veesilma preemia Horticomilt. Kes palju teeb, see palju jõuab – selle vanasõnaga võib iseloomustada hakkaja rohenäpu Annika tegemisi kunagisel suvilakooperatiivi krundil Võrumõisas.
Kui ikka süda ütleb, et on õige, siis tuleb uskuda. Nii juhtus ka Anuga, kes oma südame häält kuulates sai pärast pikki otsinguid vana mahajäetud aednikumaja omanikuks, millest sündis heade sõprade abiga võrratu maakodu. Anu maakodu võitis Kodu kauniks 2015 konkursil eripreemia.
home
Kodu & Aed MAI 2016
Armastus lillede ja ilusate detailide vastu muudab kodu armsaks ja pere rõõmsaks.
Kevad on endast juba tubli kuu märku andnud. Päris suviseks piknikuks murul on aga veel liialt vara, ehkki ju väga tahaks ja läbi akna vaadates isegi tundub, et justkui juba võiks. Seepärast on kevaditi rõdud ja terrassid erilises hinnas. Ehita ka oma rõdule funktsionaalne pink, mis ühtaegu täidab ka panipaiga ülesandeid. Kasti sees saad hoiustada kõike rõdul vajalikku, nii et tarvilik oleks kohe käeulatuses, samas püsib ruum visuaalselt puhas ja korras.
Kodusest Eestist kaugemalgi tuntud sisustusblogijal Anul ja tema elukaaslasel Tormil on õnnestunud ühendada harmooniline ja moodne sisustus enda ja kahe poisipõnni toimeka argieluga. Kodu võitis konkursil „Kodu kauniks 2015” põhjamaise kodu preemia, 1000 e Hemtexilt.
Kodu & Aed APRILL 2016
Apteegitilli ehk fenkoli ebamugul meenutab välimuselt suurt sibulat, ent maitselt toob meelde hoopis aniisi. 
Ehkki köögis on süüa teha lihtsam kui kunagi varem, sest nii mõnegi argise kohustuse on enda kanda võtnud masinad, on siiski igas koduköögis endiselt omal asendamatul kohal köögirätik. Ehkki rätikute mustrid ja pildid on sageli juba ise väga pilkupüüdvad, võib üldmuljet siiski täiendada ka mõne põneva ja omanäolise nagiga.
Vana maja väikekortereist on tasakaaluka uuendusega sündinud avar kodu noorele perele. Soojad ajalooga materjalid ja uued lahendused moodustavad kooskõlas võluva mõnusa terviku.
home-garden
Kodu & Aed MÄRTS 2016
Tervisliku toidulaua teeb põnevaks magusa maitsega pastinaak ehk aed-moorputk.
See noore pere esimene ühine kodu on pakkunud rikkalikult koostegemise võimalusi ja on saanud pisiasjadeni tegijate enda nägu. Värvid, vineer ja omatehtud valgustid on kujunduselemendid, mis tervikliku mulje loovad. Kodu võitis konkursi „Kodu kauniks 2015” parim värvilahenduse preemia, 1500 eurot Vivacolorilt.
home-garden
Kodu & Aed VEEBRUAR 2016
Üha sagedamini magamistubades nähtav avatud riidestange nõuab kasutajalt suurt distsipliini, organiseeritust ja pidevat korda. Paratamatult kujuneb ka kõige püüdlikuma korraarmastaja magamistoas välja see tool või voodinurk, kuhu kipuvad vahetevahel kogunema kiirelt seljast võetud tööriided või pidžaama. Selleks et vältida ka ajutist visuaalset korralagedust, võib magamistuppa meisterdada suure pesukorvi, kuhu ajanappuse korral riided visata saab. Sellise korvi kasutamise juures on vaja aga meeles pidada, et kui see üle ääre hakkab ajama, tuleb riided siiski kappi või stangele korrektselt tagasi panna.
Kohupiima ja mustikate näol väikese rahvusliku täienduse saanud populaarne sefiiritort sobib hästi iseseisvuspäeva tähistama.
Sisekujundaja lihtsate võtete ja soodsate leidudega kujundatud kodu oma perele on kui tõeliselt elegantne rätsepatöö. Õdus peremaja Pärnumaal rõõmustab silma põhjamaise, heleda kerguse ning soojade puidutoonide timmitud tasakaaluga.
Kodu & Aed JAANUAR 2016
Looduse imed on piiritud – eriti kui inimene aretustööga natuke kaasa on aidanud. Selgub, et spagette saab ka otse köögiviljapeenralt!
Pilgupüüdjaks ei pea tingimata olema kallis maal või skulptuur. Seda rolli võib hästi täita ka vineerist ja rehavarrest valmistatud funktsionaalne nagi. Liigutatavad pulgad ning rohked augud nende paigutamiseks võimaldavad hõlpsalt erinevate esemete hoiustamiseks nagi muuta ja sättida. Nii võib nagi täita illustratiivset ülesannet, kui üleriideid on vähem kasutuses, kuid samas mahutab see sõprade saabudes ka terve hulga mantleid, salle ja mütse.
Noore õpetaja uus kodu vanas Lasnamäe asumis näeb välja avar ja valgusküllane. Kadrioru kohal kõrguvas sisseelatud linnaosas on õdusust ning korteris värvikaid ideid.