Testime niiskuskindlaid pahtleid. Pesuruumid siledaks!
Kyosti Isosaari
Mitmed niiskuskindlad pahtlid tolmasid lihvimisel üsna tagasihoidlikult, nii et testijad ei kasutanudki hingamiskaitsevahendit. | Kyosti Isosaari

Niisketesse ruumidesse sobiva pahtli tunneb tavaliselt ära täheühendi LV või LW ja ka kallima hinna järgi. Tootekirjelduse järgi niiskuskindlad pahtlid muudest pahtlitest palju siiski ei tundu erinevat. Asjas otsustati selgust saada.

Vähe on neid, kellele remondi- ja ehitustööde puhul eeltööd meeldivad. Pindade eelkatmisel on pahteldustööde ja lihvimisega üllatavalt palju tegemist ja vahel tundub, et kuivõrd selline ettevalmistustöö üldse vajalik on. Eriti just niisketes ruumides jääb ju ettevalmistuskiht pindadel tihtipeale täielikult kaetuks. Hoolimatus aga maksab kätte: kui pindade ettevalmistustööd on ülejala tehtud, siis värvikihi alt paistavad tehtud vead veelgi enam silma.

Ka plaatviimistluse alla jääval pahteldusel on oluline roll – pinna ebatasasused tingivad olukorra, et korraliku, ühesuguse paksusega hüdroisolatsioonikihi saamine kujuneb täbaraks. Plaatide aluse pinna ebatasasused võivad ka plaatviimistluse iga lühendada ja tõenäoliselt suureneb võimalus, et tekib neid plaate, mis seguga täielikult aluspõhjal kinni ei ole ja mille aluste õhutühimike tõttu plaadid varem või hiljem seinast lahti tulevad.

Omadused, mida niiskuskindlatelt pahtlitelt oodatakse, on osaliselt samad kui kuivade ruumide silendamiseks mõeldud pahtlitel. Pahtel peab olema hästitöödeldav nii niiske kui ka kuivana; samuti peaksid pahtlite omadused olema vähene kokkukuivamine ja suur täitevõime.

Niiskuskindel pahtel peab niiskusele vastu pidama selliselt, et pahtlikiht ei pehmeneks ega hakkaks hallitama. Otseselt pahtelviimistlus ju niiskusega kokku ei puutu, sest pahtlikihti kaitseb ju ka värv.


Kauplustes on palju vana kaupa
 

Suuremalt jaolt saab sotti, millised on niiskuskindlad pahtlid, märke LV või LW põhjal. Osadel niiskuskindlatel pahtlitel on ka purgikaas sinine. Igal juhul – hoolimata väikestest kasutuserinevustest, on niiskuskindlad pahtlid kaupluses kergesti äratuntavad.

Niiskuskindlate pahtlite tüüpiline suurim terasuurus on 0,15–0,2 mm. Teatavaid erinevusi loomulikult leidub. Näiteks Teknospro Breplasta LW suurim teramõõt on 0,3 mm. Teknose toodetest valitigi võrdlusse Silora LW, kuna selle tera mõõt oli võrreldav teiste võrdlusse võetud pahtlite teramõõduga.

Võrdluse jaoks hangiti veidi suuremate pindade jaoks mõeldud taaras olevad pahtlid. Oli mõte, et praktiliste tööde jaoks oleks kümneliitrises taaras olevad pahtlid ja muude testimiste jaoks kolme- või viieliitrised purgid. Kõikide tootenimetuste puhul see siiski ei õnnestunud. Mõnd niiskuskindlat pahtlit oli vaid 0,4- ja 3-liitristes purkides. Võrdluse eesmärke silmas pidades olid need anumad sedavõrd väikesed, et kogu toode otsustati testimisest välja jätta.


Rasked kompromissid
 

Võrdluse ajal sai selgeks, et nõudmised, mida niiskuskindlatele pahtlitele esitatakse, võivad olla isegi vastuolulised. Näiteks hea lihvitavus ja mehhaaniline tugevus on oma olemuselt vastuolulised. Eskaro niiskuskindla pahtli testitulemuste põhjal tekkis vahel mõte, et kuipalju niiskuskindel pahtel üleüldse peaks veekindel olema…

Uputustestiga taheti saada kogemust niiskuse pikaajalise mõju suhtes, olgugi et tegelikus olukorras pahteldatud pinnad pidevalt vee all ei ole.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.