Test: milline robotniiduk on parim?
Tero Kiira
TM Kodu & Ehitus
Robotniidukite test | Tero Kiira

Suvi tähendab muuhulgas lõppematut muruniitmist: kodu- ja suvilaõuedes algavad nädalalõpuhommikud tavaliselt bensiinimootoriga muruniiduki lükkamisega. Paar tundi reibast kõndimist! Aga kui sinu eest tehtaks see töö ära…? Saaksid niitmise asemel kohe asuda grillimise ja saunlemise ettevalmistustöödega tegelema. Siin testis on kuus eri firmade toodetud vabaaja võimaldajat – robotmuruniidukit. Testimiseks pandi need tööle kogu eelmiseks suveks ööpäevaringselt.

VÕRDLUSES:

▪ Bosch Indego 1000

▪ Honda Miimo 520

▪ Husqvarna Automower 430 X

▪ Stiga Autoclip AC 228 S

▪ Viking iMow 632 PC

▪ Workx WG796E.1

Robotmuruniidukid kui suhteliselt uus nähtus on tekitanud hulgaliselt küsimusi. Osad inimesed peavad neid kergatsitele mõeldud mänguasjadeks, teised jällegi arvavad, et tegu on asjalike toodetega, mis võimaldavad inimestele rohkem vaba aega. Ja ostetakse... vaba aega. Samas, lisaväärtusena saadakse ka vaikust ja naabritega paremat läbisaamist.

Bensiinikad taandumas

Tavaline sisepõlemismootoriga muruniiduk teeb üsna kõva häält, ka heitgaasid on ninaga täiesti tuntavad, sest bensiinimootoriga muruniidukite puhul ei ole katalüsaatorid hinnatud. Ja kütustki peab ju kuskil säilitama. Akuseadmetena teevad niidukrobotid, aga ka inimese lükatavad akumuruniidukid oma võidukäiku. Ongi juba avaldatud mõtteid, et sisepõlemismootoriga muruniidukid tuleks üleüldse ära keelata. On ju ka mootorimüra kahjulik saaste, rääkimata kahjulikest heitgaasidest.

Nii või teisiti – elektriga töötavad muruniidukid vallutavad turu kiiremini kui me ehk arvatagi oskame. Hea eeskuju on Rootsi, kus aastas müüakse kümneid tuhandeid robotniidukeid, Soomes on see arv mõni tuhat. Rootsis on selgelt näha, kuidas robotniidukite suurenev soetamine on tavaniidukite müüki vähendanud. Ja see on märk sellest, et robotniidukeid ostetakse just suuremate õuealade niitmiseks.

Aga robotniidukid tekitavad ka palju küsimusi. Kas need tõesti sõidavad õues ringi täiesti iseseisvalt? Nii see on, sest niiduki kulgemise hõlbustamiseks piiratakse niidetav maa-ala servatraadiga, millest niiduk üle ei sõida. Aga kas robotniidukid oskavad ka põõsastest ja muudest takistustest ringi sõita? Loomulikult – ka igasuguste takistuste ümber saab paigaldada piirdetraadi.

Kas robotniiduk mõistab märgata ka ette tulevat takistust, näiteks last? Jah, kõigil testitud robotitel on põrkekaitsed: kui niiduk põrkab lapse vastu, seiskab see esiteks oma lõiketera, seejärel tagurdab ja üritab olukorrast välja pääseda. Kui häirimine jätkub, siis enamus robotniidukitest sõidab laadimisjaama, jääb ootama ja siirdub taas tööd jätkama mõne tunni pärast. Väikse õue jaoks ei ole mõtet robotniidukit osta, ka sellise õue jaoks mitte, kus kasvab tihedalt puid ja põõsaid. Kui robotniiduk osta, on vaja varuda niidukile tööjärje ettevalmistamiseks piisavalt aega, sest piirdetraati on vaja palju paigaldada.

Tööks valmistumisel vaja spetsialisti abi

Testitud niidukitest enamus oskas selgeks õppida tulevase niiduplatsi tingimused. Teistest robotniidukite tootjatest erinevalt reklaamis Workx enda toodet kui sellist, mille tööle seadistamisega igamees toime tuleb. Eelteadmiste põhjal tundus Workx selles testis osalemiseks küll veidi alamõõdulisena, aga otsustati vaadata, kuidas asi kujuneb.

Robotniidukit ohjab servatraat, mis kinnitatakse maapinnale spetsiaalsete plastist traadikinnitusvahenditega – mõne päevaga on see muru sisse kasvanud, nii et seda pole võimalik enam märgata. Servatraadi abil antakse robotile teada kõik puud ja põõsad ning muud takistused, millest see peab ringi sõitma. Servatraadi võib maha paigaldada küll ise, aga soovitatav on kasutada siiski spetsialisti abi – asjatundja on need töövahendid piisavalt selgeks endale õppinud ja oskab roboti töökorda seadistada nii, et vältida vigu, mis võhikul tekkida võivad. Üks võimalikest vigadest on vale muruplatsi serva märkimine; asjatundja näeb kohe ära, kas tasub lasta niidukil sõita täiesti muruplatsi servale või on mõistlikum jätta väike turvariba. Parem on jätta muruplatsi servadesse väike turvariba ja siis hiljem võimalik muruserv ära trimmerdada. Igal juhul on nii, et hoolikas aiapidaja teeb roboti töö järel lõppviimistluse trimmeriga – ega robotid veel siiski inimsilma vastu saa. Kui paigaldada servatraat täiesti muruplatsi servale, jääb robot mingis tööetapis lihtsalt kinni.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.
Artikli märksõnad