Valu vastu punase valgusega

Fotod: FlexBeam

Tehnoloogia tormilise arenguga tuleb aeg-ajalt turule ka uudseid terviseseadmeid. Üks neist on punase valguse ehk infrapuna põhimõttel töötav kaasaskantav seade, millega on võimalik kodus kas või iga päev teha üks tervendav seanss.

Punane valgus ehk infrapuna ei ole uus asi – seda on uuritud üle 120 aasta, kuigi teraapiavahendina võeti see kasutusele alles 1970.–1980. aastatel. Infrapuna kohta on tehtud palju kliinilisi uuringuid: näiteks väheneb valulikkus 70 protsendi, suureneb lihasemassi kasvatamine 40 protsendi ja paraneb unekvaliteet 33 protsendi võrra. See ergutab vereringet ning parandab või taastab liikuvust. Kui aga siiamaani pidi abivajaja minema spetsiaalsesse infrapunateraapiat pakkuvasse asutusse, siis nüüd on olemas kaasaskantav seade, mida saab kasutada kodus. FlexBeami Euroopa müügijuht Martin Lang räägib lähemalt, kuidas punase valguse seade toimib.

Tööl, kodus või reisil

Punase valguse aparaat eristub teistest infrapunaseadmetest selle poolest, et ta on kaasaskantav. "Teadaolevalt praegu teist nii võimast kaasaskantavat aparaati ei eksisteeri," selgitab Martin Lang. "Kuna seade paindub, saab seda panna puusa peale või põlve ümber – põhimõtteliselt igale poole, välja arvatud ümber pea. Seadet saab suunata otse valu sihtkohta." Aparaadi käima lülitades tuleb oodata mõni hetk, kuni ekraanil lähevad numbrid ühest kolmeni valgeks, ja siis tuleb valida režiim, mida soovid kasutada. Seanss kestab kümme minutit, misjärel lülitab seade end ise välja. "Teaduslikult on välja arvestatud, et 8–12 minuti jooksul saavad keharakud piisava impulsi, et piirkonnas aktiveerida tervenemis- või taastumisprotsess."

Nahaprobleemide leevenduseks

Seadmel on kolm funktsiooni.

"Esimene režiim on kasutamiseks peamiselt nahaprobleemide korral: armid, verevalumid, venitusarmid, tselluliit, psoriaas, dermatiit, akne. Punane valgus aitab nahal toota paremini elastiini ja kollageeni," selgitab Martin Lang. Ta täpsustab: "Punase valguse lainepikkused (600–650 nm) ergutavad kollageeni ja elastiini moodustumist, tungides pindmistesse nahakihtidesse (kuni 5 mm)."

Aga pea ümber seda kindlasti panna ei tohi.

"Näonaha tervendamiseks on eraldi kaitseprillid ja seadet tuleb hoida 30 sentimeetri kaugusel. Kuna aparaat on sedavõrd võimas, siis ei tohi otse selle valgusallikasse pikka aega vaadata. Kui prille ei soovi kasutada, tuleb silmad kinni hoida."

Ennetav ravi aitab valu vältida

Teine režiim on mõeldud olukordadeks, kus valulikkus ei ole (veel) välja löönud.

"Eks me teame kõik, mis kohad meil kõige rohkem vatti saavad. Istuva töö tegijatel on selleks õlavööde, aias toimetajatel alaselg… Nii võib enne tööpäeva, intensiivse treeningu või füüsilise tegevuse algust panna peale ennetava, teise režiimi," soovitab Martin Lang.

"Punane valgus parandab ravitavas kohas vere hapnikuvarustust, vältides täiendavate koekahjustuste teket sinna piirkonda – nii vähendame ohtu, et valulikkus kehas uuesti välja lööb. Infrapuna mõjub nahaalustele kudedele, mis aitab tõsta energiataset, parandada unetervist ning taastuda füüsilisest pingutusest ja treeningutest."

Leevendab tõhusalt valu

Kõige tähtsam on kolmas režiim – valulikkuse leevendamine.

"Infrapunavalgus võib pärast kümneminutilist seanssi vähendada valulikkust ligemale 75 protsenti, on see siis magatud kael, pinged õlavöötmes, põlve-, liigese- või seljavalud; ka sporditraumad ja operatsioonijärgne taastumine.

See on kõige võimsam režiim: tungib läbi naha pealispinna kuni kümne sentimeetri sügavusele, aktiveerides raku mitokondrites molekulid, mis täidavad erinevaid funktsioone: aitavad parandada ja kiirendada rakkude ainevahetust, suurendada verevarustust ja vähendada põletikku. Nii leevenevad sümptomid ja see aitab kiiremini taastuda," sõnab Martin Lang.

Lähiinfrapunavalguse (NIR) lainepikkused on vahemikus 750–850 nm ning need tungivad sügavale kehasse (kuni 10 cm). Just nii ergutavadki nad kudede paranemist, suurendavad mitokondrite talitlust ning parandavad vereringet ja kudede hapnikuvarustust, vähendades lihase- ja liigesevalusid ning aidates taastuda vigastustest ja tugevast füüsilisest koormusest (näiteks pikast päevast aiamaal).

Sobib väga hästi ka eakatele

Kõik me soovime säilitada vananedes head elukvaliteeti.

"Infrapunateraapia pakub eakatele teaduslikult tõestatud teed igapäevaelu parandamiseks. See on mitteinvasiivne, aitab leevendada valu, suurendada liikuvust ja parandada üldist heaolu. Näiteks aitab see leevendada kroonilist valu, mis tingitud haigustest, nagu artriit või lihaste jäikus, lõdvestades lihaseid, vähendades põletikku ja parandades verevoolu. Vigastuste ja operatsioonide puhul võtab paranemine vähem aega kui varem, sest punane valgus kiirendab taastumisprotsessi, tarnides kahjustatud kudedesse rohkem hapnikku. See käivitab keha loomulikud taastumismehhanismid, võimaldades neil kiiremini oma vitaalsust taastada," nendib Martin Lang. "Teraapiaseansid soodustavad paindlikkust, muutes liikumise hõlpsamaks, olgu selleks siis meeldiv jalutuskäik või kergete harjutuste tegemine. Samuti võib see parandada unemustreid, vähendades valu ja ebamugavustunnet ning aidates ärgata värskema ja energilisemana."

Sagedased kasutajad ka sportlased

Pole kuigi üllatav, et punane valgus ja eelkõige kaasaskantav seade on leidnud tihedat kasutust ka sportlaste hulgas.

"Oleme spordimaastikult saanud hea tagasiside. Seadet on juba üle poole aasta kasutanud teiste hulgas Norra tipptennisist Casper Ruud, kettaheitja Gerd Kanter, triatleet Kadi Kivioja, Kalev Cramo korvpallurid ja teised," räägib Martin Lang. "Sportlastel on teadagi ju erinevaid vigastusi, millega punase valguse teraapia hästi hakkama saab. Lisaks aitab infrapuna pärast treeningut leevendust saada ning kiiremini paraneda ja taastuda, sest kiirendab keha loomulikku paranemisprotsessi. Ühtlasi vähendab see lihasekrampide ja valu tekkimist. Punase valguse teraapiat võib kasutada ka enne treeningut, et kiirendada lihaste soojendamist ja suurendada lihasetoonust."

Punase valguse teraapia on kasutusel ka paljude füsioterapeutide juures.

"Näiteks võin tuua teiste seas Priit Lehismetsa ja Henriette Porila, ka dr Argo Lätti, kes kasutavad seda ravimeetodit."

On ka mõned vastunäidustused

Punase valguse teraapiat võib kasutada igal ajal ja igas kohas, välja arvatud mõnel juhul. "Seadet ei tohi kasutada ümber pea, lahtisel haavadel või värsketel tätoveeringutel ning nendes piirkondades, kus on sellised objektid, mis pole kehale loomupärased: kruvid, metallplaadid, stimulaatorid, implantaadid. Nendega otsekontakti olla ei tohi. Seadme kasutamisel tuleb olla ettevaatlik raseduse ajal – otse kõhule ei tohi seda asetada. Enne seanssi tuleb eemaldada ehted," annab Martin Lang nõu.

 

Mis on punase valguse teraapia?

Teaduslikud uuringud on tõestanud, et teatud lainepikkusega valgus mõjub kehale kasulikult.

Punane valgus, mis sisaldab nii punast kui ka lähiinfrapuna (NIR ehk NearInfraRed) lainepikkust, on ainulaadselt tervendav elektromagnetilise spektri vahemik ning üks parimaid looduse poolt pakutavaid võimalusi keha laadimiseks. Seda kasutatakse uue teraapiavormina, mida tuntakse kui fotobiomodulatsiooni (PBM).

Punane valgus

Lainepikkused vahemikus 600–650 nm. Punane valgus ergutab kollageeni ja elastiini moodustumist ning elavdab rakkude omavahelist suhtlemist. See tungib pindmistesse nahakihtidesse (kuni 5 mm) ja seda kasutatakse peamiselt nahaprobleemide korral.

Lähiinfrapunavalgus (NIR)

Lainepikkused vahemikus 750–850 nm. NIR stimuleerib kudede paranemist, suurendab mitokondrite funktsiooni ning parandab vereringet ja kudede hapnikuvarustust. See tungib sügavamale kehasse (kuni 10 cm).

Allikad: dr Bryan English ja dr Zulia Frost

 

Punase valguse mõju

* Leevendab valu ja ebamugavustunnet.

Sümptomite, sealhulgas lihase- ja liigesevalu, artriit, menstruatsioonikrambid ja hambaprobleemid – valu allasurumise asemel on sihikul selle algpõhjus.

* Parandab naha talitlust.

Suurendab naha elastsust ja kollageeni tootmist vananemisvastase toime saavutamiseks ning kiirendab haavade ja armide paranemist.

* Tugevdab immuunsust.

Võimsa mikroobivastase toime saavutamiseks aitab punane valgus vabastada lämmastikoksiidi ja melatoniini ning vältida nakatumist viiruste ja bakteritega.

* Vähendab põletikku.

Stimuleerib keha looduslikke põletikuvastaseid molekule ja aitab kehal tõhusamalt paraneda.

* Taastab keha jõuvarusid.

Vähendab koormusejärgset lihasevalu (DOMS – delayed onset muscle soreness); suurendab keha energiat ja vastupidavust enne ja pärast treeningut või tugevat füüsilist koormust.

 

Tekst: Siiri Lelumees

Sarnased artiklid