Optimaalse põrandakütte otsinguil
TM Kodu&Ehitus
Paigalduskuludelt on põrandaküte üks odavamaid kütteliike. | Tootja

Põrandaküte on suure kasutusmugavusega küttemeetod: tagab meeldivalt ühtlase temperatuuri kogu ruumi ulatuses. Seda on lihtne paigaldada nii maja ehitamise käigus kui ka remondi ajal kas saneerimis- või mugavusküttena.

Vesipõrandaküte on uusehitistes järjest menukam, elektriline põrandaküte aga oli, on ja jääb renoveerimistel ja mugavusküttena populaarseks valikuks, on Ensto Ensek turundusjuht Andres Meresmaa veendunud.
Paigalduskuludelt on põrandaküte üks odavamaid kütteliike. "Ülalpidamiskulu oleneb paljus sellest, kui hästi on põrand soojustatud, samuti seinad-laed-uksed. Halva soojustuse korral suureneb soojuskadu hoone konstruktsioonidesse ja maapinda märgatavalt ning sellega koos ka elektrikulu," teab Meresmaa. Halvasti soojustatud ruumides (soojuskaod üle 100 W/m2) põrandküte põhiküttena end ei õigusta, sest normaalse temperatuuri saavutamiseks peaks põranda liialt kuumaks kütma.


Väldi vigu!
 

Kaabli pikkus peab juba ostes olema paras, hiljem seda lühemaks lõigata ei tohi! Samuti tuleb jälgida tootja juhiseid kaabli paigaldussügavuse ja paigaldusvahe kohta. Kaabel peab terves pikkuses jääma ühesugusesse keskkonda, nt betooni sisse. Tavalised küttekaablid ei või õhu kätte jääda ning soojustusmaterjaliga kokku puutuda – muidu suureneb läbipõlemise oht.
"Põhilised vead paigaldusel tehakse pigem betoonivalamise käigus – ebakvaliteetne betoon, kus on teravate servadega tükid sees või jäävad näiteks valamisel õhumullid valu sisse," on Meresmaa kogenud. "Korraliku tootja põrandaküttekaablid töötavad õige paigalduse korral tõrgeteta aastakümneid ja hooldust ei vaja. Kasutatakse püsitakistuskaableid." Ta ei soovita isereguleeruvaid, sest nende parameetrid aja jooksul muutuvad.

Kokku ei tohiks hoida põranda soojustuse, kvaliteetse betooni ja korraliku paigaldaja arvelt.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.