Oliver Orro: “Olen alati eelistanud huvitavaid keskkondi ilusatele.”
Tiina Kolk
Oliver Orro oma töökohas, Eesti Kunsti-akadeemia kunstikultuuri teaduskonna hoones Suur-Kloostri tänavas. | Terje Ugandi

Põnevate (raadio)ringkäikude, maju ja keskkondi avavate ilmekate ning faktirohkete ekskursioonide juhi, pühendunud arhitektuuriajaloolase, konservaatori ja muinsuskaitsja, Eesti Kunstiakadeemia (EKA) doktorandi, õppejõu ja teaduri Oliver Orro uurimissuunad on Eesti 19. sajandi teise poole ning 20. sajandi alguse arhitektuur (puitelamud, tööstus- ja militaarehitised), aga ka nõukogude perioodi linnaehitus ja muinsuskaitse.

Mullu Eesti Arhitektuurimuuseumis toimunud tema kureeritud näitusega “Kopli sonaat. Vene Balti laevatehas” kaasnenud raamat pälvis Eesti muuseumide aastaauhinna ehk Muuseumiroti teadustrükiste kategoorias. Uurimuses kajastavad Oliver Orro, Robert Treufeldt ja Maris Mändel 20. sajandi ühe suurejoonelisema Tallinna tööstusettevõtte, Vene Balti laevatehase ja selle asumi kujunemist ning tähtsust meie linnaehituse ja tööstuspärandi ajaloos.


Millised majad teid kõnetavad?

Mulle meeldivad lihtsad ja inimlikud majad – näiteks asunikutalud ehk 1920.–1930. aastate tavalisem taluarhitektuur. Samuti meie väikelinnade 17. ja 18. sajandi ehitustraditsioon. Veetlevad ka 20. sajandi esimeste kümnendite saksalikud armsad linnamajad – näiteks Tallinnas Nõmmel ja Tartus Tammelinnas, eriti Elva tänava elamud. Need on minu jaoks maailma kõige ilusamad majad.

Köitvad on ka nõukogude aja alguse individuaalmajad, mida suudeti ehitada projekti järgi ja keskmisest parema kvaliteediga. Neid kõrge (viil)kivikatusega elamuid võib leida Tallinnas Maarjamäel ja Nõmmel ning mujalgi Eestis. Paraku neid praegu veel väga väärtarhitektuuri kihistusena ei hinnata. Minu silmis esindavad need kodust ja intiimset arhitektuurilaadi sinna juurde kuuluva väga vahva aiakujundusega: paekiviplaatidest kõnniteed, hoovi ja aiaosa eraldav vahemüür, kus on kaarega värav ...

Hindan turvalist, väikekodanlikku arhitektuuri(ideaali). Paljudele kolleegidele meeldib napp modernism, aga minul on selline natuke kadakasakslikult magus maitse. Ma enam ammu ei häbene seda.

Interjööridest on mulle emotsionaalselt lähedane 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse soliidse pruuni mööbli, vaipade ja roheliste sametkardinatega väiksema mõisa interjöör või ka 1920ndate aastate linnakodu hilisjuugendlik laad. Varasemast ajast ampiir. Ma ei kujuta ennast barokklossis elamas, aga 19. sajandi alguse hõrku peterburilikku ampiiri oskan nautida.

Armastan ruume, kus on palju asju, eriti kui need jutustavad lugusid ja toovad ammuste aegade inimese meile lähemale. Elan Tallinna kesklinnas, kunagises 21. kooli õpetajate majas ja meie kodus on tohutult mitme eelneva põlvkonnaga seotud kraami.


Kas selle ajel valisite ka elukutse?

Eks mõtlesin erinevate humanitaaralade peale – folkloristika, usuteadus. Aga mul oli tunne, et ma ei jaksa ära õppida vana-heebrea keelt sellisel määral, et sellest tõlkimine oleks minu põhielukutse, ning ma pole nii sügavalt usklik, et saada vaimulikuks. Näis, et kunstiajalugu, kuigi pehme humanitaarteadus, annab konkreetsema ameti. Tänu meie 21. kooli legendaarse kunstiajalooõpetaja Tiina Meeri äratatud huvile jäingi kunstiajaloo juurde.

Põhiliselt olen EKA produkt – tudeerinud kunstiteadust, aga õppinud Tallinna Tehnikakõrgkoolis ka hoonete ehitust. Praegu olen kunstiakadeemia muinsuskaitse ja restaureerimise eriala doktorant.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.
Artikli märksõnad