Küüslauguküüs nohusesse ninna - kas see aitab ja on mõistlik tegu?

Kodutohter
Küüslaugul on tõesti viirusevastane toime, sest taim sisaldab eeterlikke õlisid. | Shutterstock

Üsna paljud pistavad nohu tulles ninna küüslauguküüsi. Kas see on tark tegu?

Küüslaugul on tõesti viirusevastane toime, sest taim sisaldab eeterlikke õlisid – viiruse kest lahustub just eetris. Kui viiruse kest on lagunenud, ei suuda viirus enam organismi tungida. Sellepärast on ka meil, eriti Lõuna-Eestis, viiruste vastu abi leitud eetrist ehk õukast.

Küüslauguküünte ninnapanekul on kaks külge: eeterlikud õlid küll tapavad viirusi, aga kui nina on kinni ja ninalimaskest väga kuiv, siis tugeva toimega küüslauk võib seda kuivust veelgi süvendada ja tekitada keemilise põletiku. Eks igaühel ole omad kogemused, kuid väikelapsele ei soovitata küll ninasse küüslauku panna.

Kõige parem on see, kui küüslauk ei puutu otseselt põletikulise limaskestaga kokku.

Hästi mõjub ka küüslaugu aur. See tekib näiteks küüslauku süües, kui muidugi magu seda kannatab ja kui ümberkaudsed lõhna välja kannatavad. Küüslaugutablettidest nohu korral kasu ei ole, sest nendes pole eeterlikku õli.

Mõistlik on panna peenestatud küüslauku marli sisse ja seda kaelas kanda või asetada öökapile. Lastele võiks peenestatud küüslaugu marli sees riputada voodipeatsi kohale nii, et ta ei saa seda kätte.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid