Arhiiv

KODUTOHTER DETSEMBER 2018
Mittesuitsetajad peaksid olema teadlikud passiivse suitsetamise ohtudest ning nende eest ennast ja oma lähedasi kaitsma. Kaasinimestest hoolivad suitsetajad peaksid aga olema tähelepanelikud oma ümbruskonna suhtes ja läitma sigareti vaid siis, kui on kindlad, et nad teisi oma suitsetamisega ei sega.
Pidev enda süüdistamine ja muretsemine mõjuvad halvasti nii suhetele kui ka seedimisele. Kuid ära muretse, muretumalt elamist saab õppida ja harjutada.
Nii nagu Eesti riigile, on 2018. aasta olnud väga pidulik ja tähtis ka näitlejapaar Haide Männamäele ja Toomas Trossile: neil sai tänavu 20 aastat abiellumisest ja 25 aastat kooselu algusest. Suurem osa Eestist teab neid aga hoopis teiste nimede ja nägudega. Nimelt on just nemad klounid Piip ja Tuut. Ka klounidena on Haidel ja Toomasel sel aastal täitunud ümmargune 20.
KODUTOHTER NOVEMBER 2018
Kas nina tilgub või veritseb aeg-ajalt? Kas sõrm läheb vahel kogemata nina nokkima? Kui vastasid ühele neist küsimustest jaatavalt, on su nina limaskest nagu harimist vajav põld.
Alateadlikud mõttemustrid takistavad meil end muutmast. Eriti raske on see aga puuetega inimestele. Mõnikord annab tõuke muutuseks praktiliste oskuste omandamine, mis aitab erivajadustega inimestel paremini teistega suhelda või isegi tööle minna.
Indrek Hargla on kirjanik, kelle teoste põnevaid teemavalikuid, kirjutamise sõnaosavust ja ilusat eesti keelt hinnatakse kõrgelt. Rääkida ta eriti ei armasta – kui, siis ainult ilmast...
KODUTOHTER OKTOOBER 2018
Purunenud kraadiklaasi elavhõbedaaurud on tervisele ohtlikud. Mida teha, kui vana kooli kraadiklaas põrandale kildudeks kukub?
Sügisel vajab nahk suvekahjustuste parandamist ja niisutavat turgutamist, et püsida kaunis. Kodusele näohooldusele kulub kõigest 20 minutit – selle aja võiks igaüks kord nädalas oma näo hüvanguks leida.
Ooperilauljatar Elina Netšajeva (26) on võtnud sihiks klassikalise muusikaga maailma vallutada – armastus laulmise vastu ja sihikindel töö on talle sel teel tuule tiibadesse andnud. Neiu peab kõige aluseks enda eest hoolitsemist, et tema tähtsaim instrument ikka kaunilt kõlaks.
KODUTOHTER SEPTEMBER 2018
Hoolimata sellest, et nii Eesti mees kui ka naine väärtustavad armastust, paarisuhet ja lapsi, on meil lahutuste arv suur ja lapsi sünnib palju vähem, kui ideaalis soovitakse. Miks ometi?
Sügis läheneb ja paljud meist hakkavad suveasju vaikselt ära panema. Pakume 15 põhjust, miks jalgratast võimalikult kaua ka sügisel kasutuses hoida.
Kolme lapse ema, tantsutreener Monika Tuvi (40) on tõeline rõõmupall. Energiat ammutab ta mõnusast muusikast, tantsust ja toredatest inimestest ning kiirgab seda pakatavat rõõmsameelsust lahkesti edasi teistelegi.
KODUTOHTER AUGUST 2018
Miks mõned inimesed suudavad ebameeldivas olukorras rahulikuks jääda, teised aga lähevad närvi? Ei, rahulikud inimesed ei ole superflegmaatikud, nad lihtsalt teavad, kuidas stressirohkes situatsioonis hakkama saada. Proovi sinagi.
Uuringud näitavad, et mõned toidud mõjuvad tervisele ja salenemispüüetele koos süües-juues paremini, kui neid eraldi tarbides.
Enamasti me ei tea täpselt, kas meie elukutsevalik lähtub geenidest või juhustest. Vaid vähesed teavad juba lapsena, kelleks nad saada tahavad, ja liiguvad siis sihikindlalt eesmärgi poole. Silmaarst Kai Noor võib aga kinnitada, et tema puhul on olnud kõik tegurid olulised.
KODUTOHTER JUULI 2018
Kunstnik Ave Nahkuril sai jaanipäeval kaks kuud kodumaa kuuma päikese all. Nimelt elab Ave suved siin ja talveks kolib Hispaaniasse La Gomera saarele, kuhu ta juba mitu aastat tagasi rajas vahva kodu. Sellest, kuidas ta sinna rändas, on Ave kirjutanud ka lustakalt seiklusliku raamatu.
Said hakkama mõtlematu teoga: lõhkusid usalduse enda ja elukaaslase vahel teda lihtsalt ja labaselt pettes. Kuidas edasi? Kas puistad talle südant või hoiad suu lukus? 
Me teeme päevas umbes 200 000 hingetõmmet, kuid mõtleme hingamise peale tavaliselt ainult siis, kui sellega tekib raskusi. Ent tegelikult tuleks oma hingamisele palju enam tähelepanu pöörata, sest õige hingamistehnikaga saad muu hulgas rohkem energiat, tugevdad immuunsüsteemi ning suudad paremini keskenduda.
KODUTOHTER JUUNI 2018
Nii mõnigi meist ei tea midagi mõnusamat kui suvine puhkus mere ääres. Ultraviolettkiirgusel on loomulikult palju häid mõjusid – seega tuleks päikesepaistet nautida –, aga samas peaks vältima põletuse teket sobiliku päikesekaitse ja terve mõistusega.
Enesehinnangu all mõistetakse inimese seesmist pilti enda kohta: kes ma olen; milline ma välja näen; milles olen edukas; mis on minu puudused ning kas teised armastavad, hindavad ja väärtustavad mind. "Kui inimesel on madal enesehinnang, võib see takistada tal elamast sellist elu, nagu ta sooviks," selgitab psühholoog ja pereterapeut Marlen Tammsaar-Ojamets.
Egle Eller-Nabi lemmikhetked on need, mille ta veedab koos oma perega Hiiumaal. "Need suvised hommikud, kui oled nii kaua puhanud, et sa isegi ei tea, mis nädalapäev parasjagu on ja mitte kellelgi pole kuhugi kiiret," räägib ta unistavalt. Tegelikult möödub Egle tavaline päev pere, treeningute ja koolituste virvarris ning puhkuseks tuleb teadlikult aega võtta.
KODUTOHTER MAI 2018
Kas soovid toituda tervislikult, aga nõrkushetkel söödud koogitükk või hamburger tõmbab su pingutustele vee peale? Pakume mõne tervislikuma võimaluse just sellisteks olukordadeks, kus vaim kipub keha soovidele järele andma. 
Mida vanemaks me saame, seda raskem võib olla uue kaaslase leidmine. Kui arvad, et põhjus on sinu vanuses, peatu korraks ja mõtiskle: ehk peitub probleemi iva hoopis sinu suhtumises ja harjumustes?
Möödunud sügisest annab veel hiljaaegu filmimaastikul režissööri ja produtsendina aktiivne olnud Riina Hein iidseid Hiina tervisetarkusi tutvustavaid kursuseid.
KODUTOHTER APRILL 2018
Vaherite perest mõeldes tuleb esimesena silme ette kindlasti Vello, kes hiljuti Ameerika talendisaates "America's Got Talent" oma pööraste trikkidega miljoneid televaatajaid ehmatas ja hullutas. Muidugi meenub alati särav Aita ja tema helisev naer, mis on täiesti eksimatult äratuntav.
Füsioterapeut Katre Lust-Mardna sõnul peaks liikumisse suhtuma kui preemiasse. Iga samm loeb ja toob meid lähemale paremale tervisele.
Puhastav dieet ehk detox annab suurejoonelisi lubadusi: see vabastab keha mürkidest, vööle kogunenud päästerõngast ning isegi tselluliidist. Kõlab liiga hästi, et olla tõsi? Uurime selle väite tagamaid.
KODUTOHTER MÄRTS 2018
Anne Veesaar satub iga nädal Eestimaa kodudesse helendava ekraani vahendusel. "Õnne 13" on täiesti omaette pere, andes võimaluse justkui veel üht elu elada. Ettevõtliku naisena on Annel tegemisi-toimetusi aga rohkem, olgu selleks mõne teatritüki loomine või seto kooris laulmine.
Lähedase kaotusest ülesaamine on alati raske. Sellest, kuidas saavad lähedalseisjad leinajat aidata, räägib MTÜ Eluliini kriisinõustaja ja psühhoterapeut Eda Mölder. 
Kas lähedus ja soojus on suhtest kadunud? Selleks, et need uuesti leida, tuleks mõelda, kuhu nad jäid ja miks nad kadusid.
Kodutohter veebruar 2018
Õnneks on Eesti sünnipäev keset talve. Sest nüüd, kus me kõik oleme juba külmast ja pimedusest surmani väsinud, toob 24. veebruaril toimuv presidendi vastuvõtt sellesse sünkjasse aega veidike värvi ja silmailu: vastuvõtule kutsutute paraad naelutab tuhanded inimesed teleekraanide ette ja peole kutsutud daamide kleidimood annab pärast jutuainet nädalateks. 
Vererõhunorm liigub aina allapoole. Nüüd peetakse USA-s hüpertoonikuks inimest juba siis, kui tema vererõhk on üle 130/80, mitte üle 140/90 mm Hg nagu seni. Kas rõhu normipiir langeb ka meil? Uue Euroopa-juhendi tagamaadest räägib PERH-i kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa.
Hiina meditsiini arst Rene Bürkland soovitab vaadata haigust kui õppetundi: järelikult on inimene teinud midagi valesti, et on terviserajalt kõrvale kaldunud. Hiina meditsiini põhieesmärk ongi aidata organism õigele rajale tagasi. 
KODUTOHTER JAANUAR 2018
Muusik Helin-Mari Arder alustab aastat plaadi jao uute, talviste lauludega. Talve juures meeldib talle, kui on valget aega, mida vähese lume tõttu kipub kahjuks nappima. "Talv on kõige pimedam ja kõige valgem aeg," nagu on kirja pannud Helin-Mari onu Ott Arder ühes lauluks saanud luuletuses. Igas hetkes on siiski oma ilu, ja muusikat tehes pakub lauljatar seda kõige kallimat – aega iseendale.
Kui nina on kogu aeg kinni ja hingamine käib suu kaudu, tuleb välja selgitada põhjus. 
Ajul on tegelikult üsna vähe vaja, et teda tõhusalt kasutada. Ajuteadlane dr Jaan Aru räägib sellest, kuidas aju kõige paremini keskenduma panna. Keskendumine on nagu lihas: seda tuleb töökalt treenida, kusjuures tähtis on ka puhkamine.
Kodutohter detsember 2017
Kodutohter detsember 2017
Jõulukuul leiavad paljud meie hulgast võimaluse abivajajaid aidata. Mõni meist teeb seda muidugi aasta ringi. Nii ka armastatud näitleja ja meelelahutaja Raivo E. Tamm, kellele on eriti südamelähedane haigete laste aitamine.
Muusikaline eneseväljendus on üks osa inimeseks olemisest – maailmas ei ole ühtegi kultuuri, kus muusikat ei eksisteeri. Sellest, kuidas saab muusikat oma tervise hüvanguks tööle panna, räägib muusikapsühholoog Dali Kask.
Kas kadedus tekitab meis kibestust või innustust? Sõltub täiesti iseendast, kuidas kadedustundesse suhtuda, arvab psühhoterapeut Pille Teearu. 
Kodutohter november 2017
Laulja ja omanimelise nukuteatri looja Anne Velli reedab oma kõige olulisema tervisenipi: "Peaasi et huumorimeel ära ei kaoks ja inimene naermist ei unustaks!" 
Allergia on heaoluriikides aina suurem probleem: on pakutud, et selle all kannatab ligi kolmandik elanikkonnast. Ometi võib kindlaid asju järgides allergiariski vähendada. Mida oma elamises tähele panna, et end selle eest hoida, uurisime Eesti allergialiidu nõustajalt allergoloog Maie Laanistelt.
Miks on vahel nii raske kellelegi ära öelda? Kust läheb piir arutu eneseohverduse ja mõistliku isekuse vahel?
Kodutohter oktoober 2017
Kodutohter oktoober 2017
Teleekraanilt tuttav Kristo Elias naudib oma tööd, ometi kipub seegi olema stressirohke. Peale ajutiste väljalülituste aitab Kristo sõnul pingeid maandada huumoriküllane eluvaade.
Inimesi võivad ootamatult tabada igasugused tervisehädad, ja küll on hea, kui läheduses on keegi, kes oskab või vähemalt püüab aidata. Seda, kuidas reageerida ja mida kõigepealt teha, uurisime MTÜ Rahvakoolitus Elu esmaabikoolitajalt Margit Pärnalt. 
Üks oluline tegur, mis inimestevahelist võõrdumist põhjustab, on stress. Stressi ja seksi seostest vestlesime seksuaalterapeut Mare Pruksiga.
Kodutohter september 2017
Teletoimetaja ja -saatejuht Karmel Killandi sattus kunagi tudengipõlves õnneliku juhuse tõttu televisiooni tööle ja sinna tema hing pidama jäigi. Esimese hooga töötas temperamentne naine teles ligi kümme aastat, tegi siis 15-aastase pausi ja jätkab nüüd Eesti Televisioonis oma viiendat hooaega.
Sul on tekkinud tunne, justkui kõvaketas oleks peas täis saanud? Ära nõua endalt liiga palju ega süüdista ennast unustamises. Aita oma aju lihtsate ja üllatavate võtetega, näiteks tantsimisega. 
Õnnestunud nali võib suhtesse tuua särtsu ja hajutada tüliõuna juba eos.
Kodutohter august 2017
Kui tunned ennast oma suhtes halvasti ja mõtled lahutusele, siis pööra pilk kõigepealt endasse ja mõtle järele, mida sa selles suhtes tegelikult vajad. 
Meie kodumaa rabade ja metsade põuest pärit turvas aitab erinevate nahaprobleemide vastu. Abi saab ka liigesevaevuste, juuste hõrenemise ning psoriaasi korral. Turblissi arendus- ja tootejuht Sirli Mangus selgitab asja lähemalt. 
Suvel peaksid kõik nautima marju. Kõige kasulikum on neid kombineerida teiste toiduainetega.
Kodutohter juuli 2017
Suvevaheaeg peaks pakkuma lapsele võimalust välja puhata ja ennast uue energiaga laadida, mitte kuluma sisutühjale uitamisele nutiseadmes. Kuidas suunata lapsi vaheajal vähem digimaailma tarbima ja miks see üldse vajalik on, uuris Kodutohter Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi direktorilt Kristi Vinterilt.
Kuidas veeta puhkust koos abikaasaga, keda kogu ülejäänud aasta näeb vaid õhtuti? Millest rääkida? Millega täita pikad suvepäevad? Küsisime seda paari- ja pereterapeudilt ning koolitajalt Marge Vainrelt.
Õnnestunud puhkus algab juba viimasel töönädalal. Siis on mõistlik teha aastast kokkuvõte, et suvilas lõkke ääres istudes ei peaks tööasjadele mõtlema.
Kodutohter juuni 2017
Praegu räägitakse palju nii vihakõnest kui ka liiklus- ja perevägivallast. Tegijad õigustavad ennast tihti, öeldes, et silme ees läks mustaks ja vahkviha tuli peale, sellepärast tegi.
Suve saabudes ja edenedes valmib aina ravimtaimi, mille ürdist või juurtest saad valmistada ka tinktuuri. Siin on mõni soovitus, mis on tark spikrina alles hoida.
Ehkki enamasti toob suvi kroonilistele nahaprobleemidele leevendust, on asju, mida atoopilise dermatiidi ehk nahapõletiku põdeja ka soojal ajal jälgima peab. Selgitusi ja soovitusi jagab Tartu ülikooli kliinikumi lastearst-allergoloog Kaja Julge. 
Kodutohter mai 2017
Kodus saab katsetada ka looduslikke vahendeid, näiteks võib pleegitada juukseid sidrunimahlaga ja kaitsta nahka värvi eest kookosrasvaga.
Kuigi võiks arvata, et talvel on libedate teede ja katuseräästas varitsevate jääpurikate tõttu vigastusi rohkem, siis tegelikult on vastupidi: just suvel on nii lastel kui ka täiskasvanutel palju igasuguseid traumasid. Uurisime suviste traumade kohta MTÜ Rahvakoolitus Elu esmaabikoolitajalt Margit Pärnalt.
Kodutohter aprill 2017
Statistika järgi liidavad abikaasasid samasugused väärtushinnangud, truudus ja hea seks. Matkad ja romantilised üllatused lisavad kooselule värve.
Lahutus on raske mõlemale poolele. Kui peres on aga lapsed, peavad lahutavad vanemad oma erimeelsused lahendama nii, et nende järeltulijad ei kannataks. Selleks tuleb eelkõige silmas pidada laste huve, mitte enda omi. Kuidas seda teha, räägib paari- ja pereterapeut Marlen Tammsaar-Ojamets.
Terviseteadlikud kinnitavad, et pole kasulikumat asja kui nisuoras. Samad allikad teatavad, et nisu on nagu suhkurgi valge surm ja seda ei peaks sööma mitte mingil kujul. Kus on tõde?
Kodutohter märts 2017
Isegi kui tita saabumiseks on hoolikalt valmistutud, võib pärast sünnitust tekkida vastsündinu tervise kohta hulk küsimusi. Levinumatele muredele aitab lahendust otsida Ida-Tallinna keskhaigla ämmaemand Mariliis Hunt.
Tavaliselt on kõige raskem alustamine. Mõned nõuanded, kuidas haarata härjal sarvist.
Õhtusöök on soovitatud anda vaenlasele, ent see pole tark tegu, sest tühi kõht ei lase sõbal silmale tulla. Päeva lõpus on mõistlik võtta kerge eine, sest keha palju energiat enam ei vaja. 
Kodutohter veebruar 2017
Jalgade veenilaiendid tuletavad end meelde tavaliselt siis, kui kevad taas sääred paljaks koorib. Ent see ei ole sugugi suvehaigus, vaid tahab ära- ja vaoshoidmist ka külmal ajal.
Aasta alguse lubadused hakkavad juba ununema. Kui aga üks sinu lubadustest oli alustada uuesti trennis käimisega, tasub seda kohe täitma hakata. Ära oota homset – tee plaan ja asu viivitamata asja kallale!
Talv võib nii mõnegi inimese kannatlikkuse proovile panna – pimedat ja rõsket aega jagub meile ju rohkem kui pooleks aastaks. Seega tuleb selle lõputuna näiva tuksumise mahenduseks üles leida vanad või uued, olgu need unustatud või veel avastamata viisid, kuidas pikkadesse pimedatesse päevadesse rõõmu ja valgust sisse meelitada.
Kodutohter jaanuar 2017
Kui kätte jõuavad üleminekuaastad, ohkavad paljud naised kergendatult, et enam pole vaja sidemeid osta ja koos kuupuhastusega jäävad ära ka igakuised meeleolu kõikumised. Omad probleemid on aga ka selles eas, tuleb vaid osata neist võitjana välja tulla. Mis on menopaus ja kuidas seda ära tunda, uurisime Ida-Tallinna keskhaigla günekoloogilt Aira Perilt. 
Mees ei taha olla 40+, vaid ikka endiselt 40–. Teeb trenni edasi või hakkab üle pika aja taas ennast vormi ajama. Üks asi on lihased-liigesed-kõõlused. Aga kas ja kuidas süda kogu sellele valule vastu peab?
Me soovime oma lastele parimat, kuid kahtleme sageli, ega me liialt järele andes neid ära ei hellita või keelates kammitse. Tänapäevaste kasvatusmeetoditega kaldume tavaliselt siiski lapsi üle hellitama. Kuidas aru saada, kui oleme oma järeltulijate vastu ülemäära helded ja laseme neil pahandustest liiga kergelt välja tulla?
Kodutohter 2016 12
Hoolimata uue aja suurest taimetoidutuhinast jääb ka liha enamiku toidulauale. Mis oleksid jõulud ilma seaprae ja hapukapsata?! Kui süüa liha mõistlikult, siis ainult sellest ei johtu ei ülekaalu- ega vähioht. 
Naistearstiga on nagu hambaarstigagi: otsitakse pikalt seda õiget ja enne visiiti kardetakse natuke. Kui tihti ja mis põhjusel peaks günekoloogi poole pöörduma, uurisime Ida-Tallinna keskhaigla arst-residendilt günekoloog Maria Lepikult.
Lastele ja noorematele ütleme aina: "Kuhu sa nii paljalt lähed? Müts pähe, kindad kätte, sall kaela!" Seda tasub aeg-ajalt meelde tuletada endalegi, sest külm, niiske ja tuuline ilm paneb proovile ka meie lihased, närvid ja liigesed.