Vürtsita suhet naeruga

Maria Torm
Kodutohter september 2017
01.09.2017
Noorpaar naerab | Shutterstock

Õnnestunud nali võib suhtesse tuua särtsu ja hajutada tüliõuna juba eos.

Pole mingi uudis, et õnnelikus suhtes olevad paarid tülitsevad vähem: ühe uuringu järgi jageleb 45 protsenti rahulolematutest paaridest kas sageli või lausa pidevalt, samal ajal kui oma suhet õnnelikuks pidavatest elukaaslastest riidleb omavahel vaid 11 protsenti. Inimesed on aga erinevad ja kooselus tulevad välja teineteise teravad küljed. Miks osa paare suudab oma erimeelsused lahendada rahulikult, ent teistel lähevad sõnad risti iga väiksema asja peale? Põhjus seisneb sageli nende oskuses tülisid juba eos ära klaarida. Üks parim võimalus selleks on huumor.

Nali aitab meil ärritusest võitu saada ja stressist vabaneda. Loomulikult sõltub huumori kasutamine naljasoonest: hea huumorimeelega inimene suudab elu keerdsõlmedega kergemini hakkama saada, tõsisema meelelaadiga inimene aga ei suuda naljast lohutust leida, kuidas ta ka ei prooviks. Siiski loob üksmeelne naer ühtsustunde kiiremini kui ükskõik milline pikk arutelu – seda tuleb osata vaid ära kasutada. Sama teevad situatsioonikoomika ja kerge omavaheline naljanääklemine, mis ei tohi küll kunagi langeda teise halvustamiseni. Tasub teada, et nalja võiks visata ka enda üle – siis mõistetakse paremini, et sa pole irooniline vaid teiste suhtes. Loomulikult aitavad huumorit suhtesse tuua lahtised silmad: kui otsid igast argipäevast midagi naljakat ja jagad seda oma armsa inimesega.

 

Rääkisime kolme paariga sellest, kuidas nemad oma kaaslasega huumorit tülide vältimiseks kasutavad.

Mängulisus ja võistlemine

Tarmo ja Helin (abielus 6 aastat):

"Kooselu alguses nägelesime sageli pisikeste asjade pärast: kes viib prügiämbri välja; kes paneb lapsed magama – kogu aeg käis üks pidev naaklemine. Ükskord oli Tarmo erakordselt heas tujus ja pani ette, et lahendame asja mänguga "Kivi, paber, käärid". Kaotaja viib ämbri välja. Mina kaotasin. Järgmine kord ei tahtnud ta aga köögipõrandat pesta ja seekord võitsin mina!" meenutab Helin rahuloluga.

"Sellest ajast saadik kasutame selliste olukordade lahendamiseks mängu ega jõuagi tülitsemiseni. Isegi lapsed on hakanud sama taktikat kasutama."

Tobedad hüüdnimed leevendavad pingeid

Mari-Liis ja Andre (kooselus 10 aastat):

"Meie kasutame rasketes või ebameeldivates olukordades pentsikuid hüüdnimesid. Andre kutsub mind Kõrvitsakeseks (ingl pumpkin) ja mina teda Meeks (ingl honey) – need on otsetõlked inglise keelest, mida ingliskeelsete sarjade tegelased kasutavad hellitusnimedena, aga mis kõlavad eesti keeles eriti tobedalt. No kuidas ma vihastan inimese peale, kes ütleb: "Kõrvitsake, anna andeks, et oma musti sokke mustapesukorvi ei pannud, mul on pea seemneid täis!"," naerab Mari-Liis.

Armsad sõnumid teevad tuju heaks

Kristiina ja Veiko (abielus 16 aastat):

"Meil on kaks teismelist tütart, kes istuvad pidevalt mobiiltelefonis või arvutis, lobisevad sõpradega ning saadavad sõnumeid ja pilte, kus kasutatakse ohtralt emotikone (emotsioonide väljendamiseks kasutatav kirjavahemärkide kombinatsioon, mis kujutab näoilmeid – toim): naerunägusid, südameid või pühapaistega nägusid. Kord, kui pidin kauem tööl olema, saatsin mehele sõnumiga endast kurva pildi, mille all olid nutvad emotikonid ja ahastav hüüatus, et kuidas ma ei saa täna tavalisel ajal koju tulla ning kuidas ma teda igatsen. Paari päeva pärast sain Veikolt ootamatu vastussõnumi. Ta oli teinud töö juures pildi, kus tal olid päikeseprillid ees, veiniklaas käes ja sigaret suunurgas (ta ei joo ega suitseta!). All oli suure naerunäoga emotikon ja lause "Erinevalt sinust ei pea mina siin lillegi liigutama".

Sellest ajast peale saadame teineteisele paar korda kuus armsaid sõnumeid. Nii saame naljaga pooleks teada anda, kui meil on mingi probleem või kui vajame teiselt mingit teenet. See teeb tuju alati heaks ja me ei vihasta enam selliste väikeste asjade pärast nagu tühi külmkapp või ootamatu tööreis."

Noorpaar naerab | Shutterstock

Teadlaste arvamus

Teadusajakirjas Journal of Social and Personal Relationships avaldatud uuringu järgi on paarisuhtega kõige rohkem rahul inimesed, kes kasutavad omavahel armsaid hüüdnimesid ja salakoode, mis on mõistetavad vaid neile endile. Mängulisus aitab suhtel paremini ajale vastu panna ja pakub igapäevast rahulolutunnet, mis sillutab teed kauakestvale õnnelikule suhtele.

Sarnased artiklid