Vesi ja kuumus teevad saunavoodrile liiga. Kuidas kaitsta sauna voodrilaudu ja millised müüdid siin levivad?

Kyosti Isosaari
Sauna kuumus ja vesi teevad oma töö: voodrilauad hakkavad lõhenema, pinnale tuleb vaiku. | Shutterstock

Vanal ajal ei võõbatud sauna sisepindu mingilgi moel. Tänapäeval aga on saunavoodri kaitsmine vastavate vahenditega levinud. Kuivõrd saunavoodri kaitseks mõeldud tooted taluvad puidule mõjuvaid karme tingimusi saunas ja kas neist on ka abi, et sauna kergema vaevaga puhtana hoida? Saunavõõpade testis sai asi selgemaks.

Saunatraditsioonide järgijaile on sauna sisepindade katmine mingite võõpadega justkui pühaduse teotamine. Ja tõepoolest: korralikult ja õigetest materjalidest ehitatud saun, mida on pidevalt hooldatud, peab algses eheduses piisavalt kaua vastu. Siiski pole võimalik tagada, et vastavate ainetega töötlemata puit kuigi pikalt kasutuskõlbulikuna püsiks.

Aja jooksul luitub ka kõige väärtuslikumast puidust vooderdis. Sauna kuumus ja vesi teevad oma töö: voodrilauad hakkavad lõhenema, pinnale tuleb vaiku ning halvimal juhul võib puit hakata isegi mädanema. Ja kui saunavooder ka veel määrdunud hakkab välja nägema, on seda inetu vaadata.

Mida enam pääseb saunaruumi välivalgust, seda kergemini toimuvad ka puidupinnal muutused. Valguse mõju on eriti hästi märgata neis saunades, kus saunaruumi aken on päikesepoolses küljes. Tavaliselt on saunades küll hämar valgus, mistõttu ultraviolettekiirguse eest sauna puitpindade kaitsmine pole esmatähtis. Ei saa aga unustada, et sisustustrendid on tunginud ka saunateemasse – inimesed on isegi leiliruumi hakanud tahtma värviküllasemaks teha. Kui asja ei saa parandada puitvoodri vahetamisega, siis saunavõõbad on uue ilme andmisel sobilikuks abiks.

Paljud saunavõõbad on läbipaistvate pigmentidega toonitavad. Lisaks värvvahale on toonitud saunavõõp tegelikult ainus vahend, millega saab juba olemasoleva sauna sisevoodri väljanägemist koduste vahenditega muuta.


Värvitu ja vesilahustuv
 

Kohe testimise algul otsustati, et võrdlustooteks võetakse tavaline parafiiniõli, mis on traditsioonile ja tuntud puiduvõõpamisaine. Parafiiniõli võrdlusvõõbaks valimine aga välistas automaatselt toonitud saunakaitsevahendite testis osalemise.

Ka traditsiooniliste pigmentidega saab parafiiniõli toonida, aga sel juhul oleks tegemist väga erineva võrdlusvahendiga. Toonimata võõpade testi kasuks otsustati ka seetõttu, et kõigis kauplustes, kus saunakaitsevahendeid saadaval, ei ole siiski toonimismasinat.

Saunavõõpadele peale selle, et need oleksid veeslahustuvad, muid tingimusi ei esitatud. Näiteks erinev läikivus ei olnud takistuseks, et võõpa testis katsetada. Üllatusena kogeti, et mitmete saunavõõpade purgietiketil polnudki läikivusastme kohta mingit märget. Üleüldse pidi võrreldavate toodete suhtes maaletoojatelt ja valmistajatelt andmeid küsima rohkem kui muidu tavalisemate pinnatöötlusainete puhul.


Vana hea kõiges uuematele ainetele vastu ei saa
 

Võrdlustest koosnes pooles osas praktiliselt tehtud töödest ning pool oli laboritingimustes tehtud vanutamised ja testid. Selline laialdane testimine oli vajalik, et saunavõõpade tegelikust olemusest aimu saada. Seekordses testis võib eriti oluliseks pidada just vahadega võõbatud pindade puhastatavuse testimist.

Kui võrdlustest oleks arvesse võtnud vaid praktilist tööd võõpadega ning vanutamist, oleks selle võitja olnud traditsiooniline parafiiniõli. Puhastatavustestid aga näitasid, et muidu hea aine ei ole siiski täiuslik: parafiiniõliga töödeldud puit ei erinenud puhastatavuselt võõpamata puidust.

Testis saadi saunavõõpade suhtes selgeks ka olulisim asjaolu – saunavõõbad ei hoia ära puidu kollakaks värvumist ja lisaks on enamik neist ka võimetud takistama puidu pinnale vaigu tekkimist. Sauna puhastamist kergendavad saunavõõbad oluliselt. Nende parim omadus on see, et määrdumise eest kaitsvad omadused säilivad ka aja möödudes.

Siiski ei olnud ka parima tulemuse saanud saunavõõbaga võõbatud laudvooder pinnavõõpamise järgselt võrreldav parafiiniõliga saavutatud kauni pinnaga. Aja möödudes ja puidu määrdudes hakkas aga kaalukauss saunavõõpade poole kalduma ja lõpptulemusena osutusid saunavõõbad pinnatöötlusvahenditena parafiiniõlist siiski paremateks.

Saunavõõbad toovad leiliruumi puhastamisse suurt kergendust. Saunavõõpadega kaetud pinnad ei näe algul küll nii head välja kui värskelt parafiiniõliga töödeldud laudis. Saunavõõpade endi erinevused tulevad välja just võõba märjalt pinnale kandmise kergusastmes.

 

Uskumused ja kuulujutud
 

Kui võtta tõena kõike, mida internetist lugeda võib, on saunavõõbad küll see tooterühm, mille suhtes ilmavõrgus kirjutatut kõige vähem uskuda saab. On igasuguseid väiteid, aga kaks on enim esinevad.
Esimene väide on, et saunavõõbad on lahjendatud puiduliim – et saunavõõpa olevat võimalik valmistada ka ise valget värvi puiduliime veega lahjendades. Teine valeuskumus on, et saunavõõpade kasutamine takistab puidu kuivamist ja suisa tekitab laudvoodri hallitamist.

Sellised eelmainitud arvamused võib rahumeeli ära unustada. Tavalised puiduliimid on polüvinüülatsetaadi põhised, aga saunavõõbad jällegi on põhiliselt erinevad akrülaadid. Jutt on sideainerühmast, mida tõhustatakse kvaliteetsete dispersioonvärvide sideaineina. Seega ei ole saunavõõbad tõepoolest mingid veega lahjendatud puiduliimid.

Arvamus dispersioonainete põhiste pinnavõõpade kahjulikkusest puidule, justkui need ei annaks puidul hingata, on samuti väärkujutelm. See väärarusaam pädeb ka muude toodete kui vaid saunavõõpade suhtes.
Sellisedki naljad kui "tegid oma majast konservi" võivad nii majavärvijad kui saunavõõpajad tähelepanuta jätta – saunavõõbaga töödeldud saunavooder ei hakka mingilgi moel mädanema.

Dispersioonvärvide, -lakkide ja muude puidukaitsevahendite omadus on see, et need lasevad hästi läbi veeauru, aga halvasti vett. Sellist omadust õlipõhistel kõvenevatel pinnatöötlusainetel ei ole. Vanad õlivärvidki hakkavad "hingama" alles siis, kui neile vananemise tõttu tekib nn kraklee ehk pragunemine, millega kaob ka kaitse vee vastu.
Kui sauna sisepinnad on kahjustusteta, kuivavad need nii või teisiti, hoolimata sellest, kas saunavõõpa on kasutatud või mitte. Kui sauna puitosad on hakanud mädanema, pole mõtet esimesena kahtlustada saunavõõpa – pigem seletab asja sauna väär projekteerimine, halvasti teostatud konstruktsioonid või hoolimatu saunakasutus.

Testimisel osalesid: Eskaro Vihta saunakaitse,  Ilves saunakaitse, Teknos Satu saunakaitse, Tikkurila Supi saunakaitse.

Allikas: TM Kodu ja Ehitus

Sarnased artiklid