Veetorustik remondi õigseaegselt! Metallist veetorud peavad vastu just nii kaua
Dakota Lavento
Väiksemad lekked võivad jääda seni märkamatuks, kuni suur õnnetus käes. Eramutes tasub jälgida veemõõtja näitu võimalike peidus olevate lekete avastamiseks. | Kari Hautala

Majapidamisvee torustikud tasub välja vahetada enne, kui on liiga hilja. Eramutes saab torustikud hõlpsalt ja kiiresti vahetatud. Pererahval pole vaja ka ajutiselt majast välja kolida.

Majapidamisvee torustiku väljavahetamise näiteks on 1968. aastal valminud kivimaja, kus oli ajastule omaselt majapidamisvee torustik paigaldatud betoonisse; külmaveetorud olid galvaniseeritud terastorud ja soojaveetorud vasest.

Majas on veevõtmiskohti kõigil kolmel korrusel. Keldrikorrusel on saun ja pesuruum, esimesel korrusel köök ja WC. Teise korruse veetorustik on juba varem välja vahetatud.

Metallist veetorustik – olgu see tehtud kui hästi tahes – igavene siiski ei ole. Mainitud maja oli kümmekond aastat tagasi ühendatud kohaliku vallasisese veehaardetorustikuga. Enne seda oli vett saadud omaenda suurepärase veega 60 meetri sügavusest puurkaevust, aga kaevuvees toimunud muutused olid tekitanud olukorra, et metalltorudes oli hakanud torustiku sisepinnalt roostet irduma.

Aeg-ajalt kraanivees märgatav rooste ja vee värvimuutus muidugi rõõmu ei valmista, aga vanade majade torustike puhul tekitab enim ebakindlust just see, millises olukorras vanad metalltorud betoonivalu sees on. Kui 30 cm paksuses põrandavalus olev veetoru puruneb, on selle parandamine väga vaevarikas.


Inimsõbralik torustikuvahetus
 

Eelpool mainitud 1968. aastal valminud majas tehti majapidamisvee torustiku uuendamine nii-öelda puhtalt. Uued veetorud on enamuses komposiittorud. Pesuruumi torustik valiti silmailu pärast kroomkattega.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.
Artikli märksõnad