Tuuni vana malmvann uueks! 3 võimalust

TM Kodu&Ehitus
Vana vanni saab tänapäevaste vahenditega uueks küll. | Shutterstock

Kui malmvanni emailikiht on kulunud, tuleb välja inetult roostene pind, ja koredale struktuurile nakkub ka katlakivi nii hästi, et seda sealt enam lahti ei saa. Ent vannile saab värskenduskuuri teha.

Vana vanni äraviimine ning utiliseerimine on tülikas ja kulukas, sageli ei mahu see terves tükis uksest väljagi. Nii et lihtsam on püüda sest ikka kuidagiviisi asja saada, sest vett see ju ometi peab; küll välimusegi kobedamaks saab!
 

Akrüülremont

Esimene variant vana vanni renoveerimisel on lasta paigaldada sellesse uus akrüülist sisu: töö teostaja hõõrub esmalt lihvpaberiga vanni pinnalt maha lahtise emaili, rooste ja katlakivi, samuti eemaldab õli ja rasva ning tasandab praod ja väljapudenenud kohad; seejärel valatakse vanale pinnale akrüülist uus, kuni 6 mm paksune kiht. Sellist protsessi nimetatakse vulkaniseerimiseks. Kokku 3–4 tundi tööd. Ööpäeva järel on kiht kivistunud ja vanni võib kasutada. Hind tuleb 3 korda soodsam kui uue vanni soetamisel. Ainuke häda, et Eestis on seda teenust raske leida...

Aga et akrüülvanni on kerge hooldada (pind on bakterite tekkeks ebasoodne) ja selle kasutusiga on kuni 20 aastat, tasub veel võimalusi otsida. See on nii-öelda vann-vannis kulukas (ent kestvaim) meetod: akrüülvann liimitakse vana vanni sisse, vahele jääb vahukiht, mis ühtlasi toimib isolatsioonina. Akrüülil on ka endal soojaisolatsiooniomadused, mille tõttu jahtub vesi kuus korda aeglasemalt kui malmvannis – poole tunniga vaid kraadi jagu!
 

Emailimine

See on ilmselt esimene mõte, kui email kahjustunud: mis seal muud kui uus email peale. Aga kuidas? Vana vanni põhja peab korralikult lihvpaberiga või -kettaga töötlema, siis nakkub email pinnale. Roostesele pinnale kantud email püsima ei jää. Lihvimistolm tuleb ära loputada ja pind kuivatada. Vanalt emailpinnalt irdunud killud asendatakse epopahtlitäitega. Parim on emaili pealekandmiseks (kaks korda!) kasutada poroloonrulli, see ei jäta triipe. Kui emailimiskordade vahele jääb üle kolme päeva, on mõistlik esimest kihti veidi karestada. Ehkki email on juba mõne päeva pärast kivistunud, tasub vannitamisega oodata, sest mustus ja veejäljed võivad veel nädala jooksul pinnale märke jätta.

Tehasetööd see remont siiski ei asenda: näiteks juuksevärv ei pruugi vannipinnalt maha tulla. Kuid 4–5 aastat peaks tulemus korraliku hooldamise korral kestma. Töö, mille vahenditekomplekti saab osta ehitusmaterjalide kauplustest, on aga ka tunduvalt odavam kui akrüülremont.


Värvimine

Veel üks lahendus on taastada emailikiht vanniparanduskomplektiga, mis tähendab värvimist. Selline on näiteks Penosili Bath Coating. Paketis on kahekomponentne krunt, läikivvalge pinnavärv (toonida saab vesialuselise värvipastaga) ning lihvimis- ja värvimisvahendid. Eelnevalt tuleb tagada parandatava pinna maksimaalne võimalik siledus (läikiv värv toob ebatasasused välja), tarvidusel võib appi võtta ka autopahtli. Värvima võib hakata 12–24 tundi pärast kruntimist ja vee võib vanni lasta nädala pärast.

Ka lahusti baasil värviga (näiteks Sadolini Master) võib vanni kohendada, kuid sel juhul tuleb seda mõne aasta möödudes taas lihvima-värvima. Plussid on need, et peale toonimisele saab valida ka läiketaset ja vanni saab uuesti kasutusele võtta juba 24 tundi pärast värvimist.

Sarnased artiklid