Sisearhitekt soovitab: kuidas valida tooli?

kodus.ee
Kui mõnda aega tagasi pidi kõik olema minimalistik ja kandiline, siis nüüd on tagasi tulnud pigem mugavad ja ümarad vormid. | Shutterstock

Inimene veedab istudes kuni 12 tundi ööpäevast ning sageli ei ole tööst tulenevalt võimalik seda mahtu ka vähendada. Spetsialistid soovitavad töötoolina eelistada ergonoomilist tooli – koduste toolide juures ei ole vähemoluline aga ka tooli välimus ning sobivus interjööriga

Millistele nüanssidele tooli valides tähelepanu pöörata, et istumine oleks tervisesõbralik nii tööl kui kodus?


Töötades eelista mugavust

Suur hulk inimesi veedab oma tööpäevad kontorilaua taga istudes ning arvutiga töötades. Samal ajal on aga kaela- ja seljalihased pidevalt suure pinge all, mistõttu peaksid kontoritöötajad tooli valides esmajoones lähtuma sellest, et tool oleks võimalikult ergonoomiline. „Kontoritoolide juures on esmatähtis mugavus, ergonoomika ja reguleeritavus, sest toolid peavad samaaegselt vastama paljude inimeste nõudmistele,“ tõdes arhitektuuribüroo Arhitekt11 sisearhitekt Birgit Jaanus. Kuna üldjuhul valitakse nii aja kui raha kokkuhoiu mõttes kontoris kõikidele töötajatele ühesugused toolid, on tooli reguleeritavas väga oluline, kuna võimaldab sama tooli kasutada erineva pikkuse, kehakuju ja vajadustega töötajatel. Samuti aitavad ühesugused toolid hoida tööruumides ühtset stiili.

Sisearhitekti sõnul ei tasuks töötooli valides lähtuda trendidest, vaid pigem eelistada ajatut stiili ning jälgida, et tool oleks kvaliteetselt valmistatud. See aga ei tähenda, et ergonoomiline tool ei saaks olla stiilne. „Meil on ettekujutus 90ndate aastate kontoritoolidest, mis olid robustsed, igatpidi logisevad ja nagisevad ning kindlasti kunstnahast. Uue põlvkonna toolid on esiteks oluliselt mugavamad ning ergonoomilisemad – ülemöödunud kümnendi töötoolidel vaat et puudus selline omadus – ning ka palju kenamad, värvilisemad ja varieeruvamad,“ sõnas Priit Värno, mööbliettevõtte Tool & Tool tegevjuht. Kuna traditsioonilise juhitooli asemele on tekkinud suur hulk uusi toolimudeleid, on Värno kinnitusel oluliselt hõlbustunud sobiva välimuse ja ergonoomikaga töötooli leidmine nii kontori kui kodukontori keskkonda.


Kodus lähtu stiilist
 

Kui töökeskkonnas peab tool vastama korraga mitmete inimeste nõudmistele, siis koju saab tooli valida vastavalt sealse asuniku soovidele ning seega oluliselt individuaalsemalt. „Kodus saab tooli puhul otsustavaks ilu ja mugavuse tasakaal – enam ei mängi rolli vaid tooli ergonoomilisus, vaid oluline on ka välimus,“ ütles Jaanus. Sisearhitekti hinnangul võib igaüks koju toole soetades saavutada stiilipuhta tulemuse – kõige lihtsam viis selleks on toole valides eelistada monokroomseid ja neutraalseid toone. „Kui mõnda aega tagasi pidi kõik olema minimalistik ja kandiline, siis nüüd on tagasi tulnud pigem mugavad ja ümarad vormid,“ tõdes Jaanus. Sisearhitekti sõnul on kindel suund vaadata aga ka ajatu, klassikalise stiili poole – nõnda püsivad eluruumid stiilsena läbi aastate.

Sellegipoolest ei ole ruumid sarnased ning tool, mis sobib väiksesse esikusse, ei sobi suurde elutuppa. „Avarates ruumides soovitan kasutada pigem laiemaid, kõrgema seljatoega toole, et need ei tunduks tibatillukesed. Väga väikeses ruumis ei ole mõistlik kasutada ülisuure vorme – need võtavad nii ruumi kui näevad ebaproportsionaalsed välja,“ soovitas Jaanus, lisades, et lõppkokkuvõttes tasub tooli koju valida eelkõige elanike soovidest lähtuvalt.


Enne ostmist istu
 

Kvaliteetne ning aastaid kestev tool on paratamatult suur väljaminek. Et vältida igal aastal uue tooli ostmist, tasub sisearhitekti sõnul enne ostu toolil istumist kindlasti proovida ning jälgida, et tool oleks valmistatud kvaliteetsetest materjalidest, kinnitused oleksid tugevad ning et tool ülemäära ei kõiguks. „Toolide puhul võiks silmas pidada, et mõned kuluvamad osad, näiteks istmed ja peatoed, oleksid vahetatavad. Siis saab neid vajadusel välja vahetada ning samas ka interjööri uuendada, valides teistsuguse viimistlusega istme,“ soovitas Jaanus.

Tool & Tool tootejuhi sõnul on tooliostu juures kõige olulisem, et see istujale endale meeldiks. „Ei ole vaja vaadata kõige uuemate ja modernsemate toolide poole – lähtuda tuleb sellest, mis meeldib ja mis on mugav,“ ütles Värno, lisades, et uudsus ei pruugi ilmtingimata tähendada mugavust. Õnneks on Eesti kliendid Värno hinnangul stiili- ja trenditeadlikud ning üldjuhul kursis ka sellega, milliste omadustega tooli soovitakse.
„Pinterest, blogid ja isegi Sims aitavad ka nii-öelda tavainimesel sisekujundajana väikest viisi käppa proovida, tänu millele ollakse üha teadlikumad nii mööblitrendidest kui erinevatest võimalustest oma kodu ja kontori kujundamisel,“ tõdes Värno. Kes aga hätta jääb, on üha varmam pöörduma sisekujundaja või -arhitekti poole. „Kas üksi või kujundaja abiga leiab funktsionaalseima tooli igaüks,“ kinnitas Värno. 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid