Paarismaja vaheseinast kaob soojus! Kui naaber ei küta, siis istu ka jahedas ja tuuluta

Kairi Oja
Kui naabrid on võrdselt hoolsad ja vastutustundlikud, siis nende kodusid lahutav vahesein sooja kummalegi poole välja ei anna. | Shutterstock

Nüüdisaegseid paarismaju ühendab omavahel enamasti kas siis puukuur või panipaik, nii ei saa naabri lähenemine kütmisele teisele saatuslikuks saada. Ent on ka vanemat tüüpi maju, mis koos nagu siiami kaksikud ning kui siis üks kahest osapoolest kütmist ei harrasta, on teisel "sundabielu poolel" vesi ahjus. Õigemini – seina peal või laes.
 

Elu paarismajas meenutab abielu – kui üks osapool koosellu ei panusta, läheb elu tihtipeale keeruliseks ning panustava poole motivatsioon kaob ajapikku samuti. Vahe on vast suurim selles, et abielu on võimalik lahutada, ent paarismaja kaht osapoolt teineteisest lahutada on raskem, kui mitte et võimatu.

Suvel ei anna ühe osapoole väiksem panustamine kuigivõrd tunda, ent kütteperioodil on resultaat tajutav, sest tegemist on puhta füüsikaga, täpsemini termodünaamikaga. Ilmneda võivad märjad laigud seintele või siis tekib siia-sinna mõni hallitusohule viitav tumedam paik. Teadjad pahteldavad ja värvivad neid laike hallitusvastase kraamiga, kuid pahatihti võib olla tegemist jäämäe tipuga.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid