Nüansirikas minimalism

Tiina Kolk
12.10.2017
Kui majaplaani vaadata, on arhitekt Tarmo Piirmetsa sõnul hoone kokku seatud nagu Lego | Terje Ugandi

Tarmo Piirmetsa projekteeritud kahekorruselise elamu rõdude ja terrassiga liigendatud fassaadi järgi võib aimata hoone ruumiprogrammi.

Maja välisukse esist ilmestab arhitekt Tarmo Piirmetsa kujundatud puidust dekoorsein. 240ruutmeetrisesse elamusse siseneja astub läbi kahe korruse kõrguvasse eesruumi. Valujälgedega valgeks värvitud betoonsein, tume kapirida, ribakardinad ja metallist varbadega piire teise korruse käigutee ääres iseloomustavad seda elamist üpris kõnekalt. Kui majaplaani vaadata, on arhitekt Tarmo Piirmetsa sõnul hoone kokku seatud nagu Lego. «Siin on suur kast ehk elutuba ja kaks väikest kasti ehk köök ja magamistuba, siis jälle suur kast …» Maja alumisel korrusel paiknevad avar garaaž, esik, saunakompleks, köök ja elutuba. Viimati nimetatu asub mõne astme võrra kõrgemal tasapinnal. Ülemisel korrusel on vanemate ja laste toad, vannituba ning kabinet.

Kuna pererahvale oli sümpaatne nende eelmisest majast tuttav Aeroc, tehti ka uus kodu samast materjalist. «Aeroc ei vaja soojustamist ja see teeb mõneti töö lihtsamaks,» selgitab arhitekt. Maja aknaid on käsitletud modernistlikul viisil – need on valdavalt ruumisuurused ja aknalaudadeta. Klassikalist akent, mis algab kõhukõrguselt, majas polegi. Teisel korrusel on igal toal oma privaatne rõdu, kuhu pääseb lükanduste (-akende) kaudu. Lükandukse kaudu saab minna ka köögi ja elutoa ees laiuvale terrassile. «See oli abikaasa ettepanek, et köögi põrand ja terrass oleksid ühes tasapinnas,» sõnab naine. «Kui lükanduks/aken on lahti, «sirutabki» köök ennast terrassile, kuhu mahub 25 inimest mõnusalt aega veetma. Ülemise korruse rõdu kaitseb terrassi osaliselt vihma eest.»

Elutuba ja köök eraldi

«Siin on huvitav balanss avatud ja omaette oleva köögi vahel. Mõned leiavad, et see on siiski täiesti avatud köök,» arutleb arhitekt. Selle seisukohaga võib nõustuda, sest köök paikneb küll keset ruumi, mida ühest küljest piirab suur seinakapp ja teisest sahver, akna poolt ja selle vastasseinast aga nn koridorid, mis mõlemad ühendavad esikut ja elutuba. Elutoast viib trepp teisele korrusele.

Köögi eritellimusena valminud sisustus loob tingimused mõnusaks kokkamiseks ja kokakunsti nautimiseks: peale presskivist töötasapinna ja korraliku «arsenali» on ka askeldamiseks piisavalt ruumi. Tumeda tammespooniga kapid ja tegelikult terve maja eri-lahendusega mööbli on teinud Pärnu firma Marmorest. «Meil on gaasiküte ja sellepärast valisime ka gaasipliidi, sest gaasipliidid on olnud kõigis meie varasemates kodudes ja olen sellega harjunud. Pealegi valmib gaasipliidil maitsvam söök,» teab naine oma kogemustest.

Rütmitud triibustikud, monokroomsed interjöörid

Eramu fassaadi ilmestavatest «triibulistest» elementidest – rõdupiiretest ja dekoratiivsest varbseinast – inspireeritud jooni võib näha ka interjööris, nt ribakardinates, galeriipiirdes, uste korduses teise korruse pikas koridoris. Sellele vaatele paneb punkti kabinetist paistev raamaturiiul. Köidete read katavad kogu maja otsaseina. «Oleme raamatuinimesed, aga palju sarju, kunstialbumeid jt teoseid on meile pärandatud,» mainib majaperenaine. «Kuna teen palju tööd kodus, on väga hea, et kabinet asub maja kaugemas sopis. Seal saab rahulikult süveneda, kui näiteks lastel on sõbrad külas.»

Ühe sõnaga iseloomustades on Tarmo Piirmets kujundanud kõrgete lagedega maja interjöörid monokroomsena. Domineerivad valgeks värvitud seinad ja tumeda spooniga unikaalmööbel, hallid kardinad ja termosaarest laudparkettpõrandad. Mõistagi on niisked ruumid viimistletud looduskiviga. «Kasina värvivalikuga keskkond on mõeldud tausta või raamina, mille meeleolu saab esemeid vms vahetades ja lisades hõlpsasti muuta,» selgitab arhitekt. Majaperenaine jätkab, et uute valgustite, patjade ja kasvõi lõikelilledega on siia lihtne uusi värve tuua.

 

Sarnased artiklid