Nipid, kuidas saada vastupidav muru
Paula Ritanen-Närhi
Esimene niitmine tuleks teha aeglases tempos ja terava lõiketeraga. | Shutterstock

Kauni ja vastupidava muru eeldus on korralik kasvupinnas ja hoolikad eeltööd. Lisaks on vaja korrapärast niitmist ja hooldust.

Klassikaline muru sobib eelkõige suurtele kruntidele, kus tahetakse avaruse muljet veelgi rõhutada. Suured rohelised pinnad kutsuvad lapsi mängima ja rahustavad meelt. Ilus ja vastupidav muru eeldab paksu kasvupinnast ja korrapärast hooldust. Muru niitmine on küll prioriteet, kuid eriti mängumuru vajab ka väetamist ja kastmist.


Kavanda muru tervikuks
 

Niitja säästab aega, kui murualad on kavandatud terviklikena. Kui istutused on koondatud suuremateks rühmadeks, ei kulu aega üksikute puude-põõsaste ümbert niitmisele. Muru ei peaks külvama puude ja põõsaste juurteni välja, sest need aeglustavad murutaimede kasvu. Kui puid-põõsaid istutatakse juba külvatud muru sisse, kitkutakse rohi tüvede ümbert ära ja puistatakse mullapinnale.

Ka ehitiste seina-ääred on hea jätta vabaks, sest seal ei kasva muru korralikult. Seinaäärsed alad kaetakse näiteks kruusa või munakividega. Muru maksab külvata vaid laugetele kallakutele, kus on turvaline niita. Järskudel kallakutel on alternatiiviks pinnakattetaimed ja rinnaku tasaseks kujundamine tugimüüri abil.
Muru niitmist lihtsustab ka see, kui vormida seda piiravad või läbivad istutusrühmad laugeteks. Järskude pöörete või teravate servadega detailid aeglustavad niitmist. Ka robotniidukite kasutamine on selgete piiridega murualal lihtsam. Taimerühmad eraldatakse murust kantides või piirates, mille eesmärk on hoida ära muru levimine peenrasse. Valmis piirdeid pakutakse nii plastist, metallist kui ka puidust. Ise võib teha piirde, kaevates peenra ümber 15–20 cm laiuse kraavi ja täites selle betooniga.

Muru peale pandud munakividest piirdeks ei piisa, sest rohi kasvab kiiresti nende vahelt läbi. Ka kaunistuseks toodud üksikud suured kivid tuleks paigutada pigem kruusale kui murule. Kui muru piirneb sillutisega, võiks selle rajada sillutisest pisut madalamale.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.
Artikli märksõnad