Ninahoolduse ABC. 12 kasulikku nõuannet

Kodutohter
05.11.2018
Põhjamaal saab nina talvel kõvasti vatti, sest külm ja kuum kuiv keskkond vahelduvad. | Shutterstock

Kas nina tilgub või veritseb aeg-ajalt? Kas sõrm läheb vahel kogemata nina nokkima? Kui vastasid ühele neist küsimustest jaatavalt, on su nina limaskest nagu harimist vajav põld.

Kas teadsid, et nina eest hoolitsedes saab ennetada viirushaigusi? Või seda, et näpuga nina uuristamine vigastab nina seestpoolt ja vigastatud limaskest on soodne pinnas igasuguste bakterite arenemiseks?
Vaatleme ninahoolduse põhitõdesid.

 

1. Mida teha, kui nina kogu aeg tilgub?

Nina võib tilkuda sellepärast, et nina limaskest on vigastatud. See läheb katki, kui nina on seest kuiv ja kuivanud limakoorikuid rebitakse ära.

Nina peaks iga päev seestpoolt (mere)soolaveega loputama ja panema õlipõhiseid ninatilku või näiteks naturaalset mesilasvaha sisaldavaid salve. Need niisutavad ja kaitsevad nina limaskesta.

Igapäevane nina eest hoolitsemine on eriti tähtis neile, kes töötavad tolmustes, kuumades või kuivades oludes – seda tarkust teavad oma kogemusest näiteks stjuardessid. Kui töökohal on kehv sisekliima, siis on nina hooldamine iseäranis oluline.

 

2. Miks nina talvel pidevalt tilgub?

Põhjamaal saab nina talvel kõvasti vatti, sest külm ja kuum kuiv keskkond vahelduvad. Väljas saab nina tuult ja pakast, sees jälle kuiva ja sooja keskkütteõhku. Kõik see kuivatab nina seestpoolt. Mõnel võib ka talviste lillede õietolm või tugev lõhn nina ärritada. Eriti tugev lõhn on jõuludeks ajatatud hüatsintidel. Abiks on jälle nina loputamine ja niisutamine.

 

3. Kuidas vältida nina nokkimist?

Inimene nokib oma nina tavaliselt siis, kui talle tundub, et ninas on midagi, mis takistab hingamist. Kuid nina urgitsedes olukorda parandada ei saa. Esiteks on see ebaesteetiline, teiseks – mis on veel hullem – vigastab näpuga nina uuristamine seda seestpoolt, vigastatud limaskest aga on soodne pinnas igasuguste bakterite ja viiruste arenemiseks. Kuna ninast saab otse nii põsekoobastesse kui ka kõrvadesse, siis pääseb nakkus kiiresti ka ninast edasi. Kõige parem lahendus nina nokkimisest lahtisaamiseks on hoida oma ninasõõrmed puhtad ja niisked neid loputades ning õli või salviga määrides.

 

4. Kuidas võib nina kaudu saada viirushaiguse?

Hooldamata nina limaskest sarnaneb harimata põlluga, mis imeb endasse baktereid ja kannab neid vereringesse edasi. Kui nina limaskest on niisutatud ja terve, moodustub selle pinnale limakiht, mis kaitseb bakterite ja viiruste eest, laskmata neil sinna kinnituda. Kaitsev kile toimib nagu lintkonveier, mis toimetab kahjulikud bakterid ninakarvade abil ninast välja.

 

5. Mida teha kinnise ninaga?

Kui inimene haigestub viirushaigusesse, on üheks sümptomiks enamasti kinnine nina. Tavaliselt kasutatakse mõnda ninaspreid, mis hoiab nina lahti ja kergendab hingamist. Kui haigus on tõsine, siis võib seda tõesti mõned päevad tarvitada ja oma enesetunnet kergendada. Kuid enne seda tasub proovida ka muid variante.

Apteekides müüakse ninaloputuskanne, mida saab kasutada nii ennetamiseks kui ka ninasõõrmete avamiseks haiguse ajal. Seejärel peaks kasutama niisutavat ninaspreid, õlipõhiseid tilku või ninasalvi. Nina ei maksa torkida seestpoolt vatitikuga ega pesta seebiga.

 

6. Kuidas kasutada ninaloputuskannu?

Ninaloputuskannu pannakse teelusikatäis soola, valatakse peale soe vesi ja lastakse soolal lahustuda. Soolaveega täidetud ninaloputuskannu tila asetatakse ühe sõõrme vastu. Pead kallutatakse nii, et vesi voolab sõõrmest sisse ja tuleb teisest välja. Tuleb meeles pidada, et loputamise ajal peab hingama suu kaudu. Nina loputamine mitte ainult ei niisuta limaskesta, vaid uhub ära ka ninna kogunenud tolmu ja mustuse.

 

7. Kas kuiv ja katkine nina võib viirushaiguse kestust pikendada?

Päris kindlasti. Kui nina on seest kuiv ja katki, on suurem risk saada gripijärgseid tüsistusi, nagu näiteks põsekoopapõletikku.

 

8. Miks ei tohi kasutada nohuravimeid liiga kaua?

Kõige rohkem võib ninarohtu kasutada seitse päeva. Mõnest nohuravimist võib tekkida sõltuvus, sest rohu tagajärjel veresooned ahenevad ja õhk pääseb paremini läbi. Kui toime kaob, tundub, et nina on endisest veel rohkem kinni, ja siis pritsitakse ravimit üha uuesti ja uuesti. Nohuravim kuivatab nina limaskesta. Kui nina on seest niigi kuiv ja ärritunud, tekib isegi ilma haiguseta tunne, et nina on kinni ja õhk ei käi läbi.

 

9. Kuidas pidurdada ninaverejooksu?

Kui nina on seest kuiv ja katki, hakkab ta ka kergemini veritsema. Kui ninast verd lausa voolab, siis aitab kõige paremini see, kui asetada kuklale rätikusse keeratud jääkott ja pigistada nina ülaosa mõlemalt poolt kõvasti kinni. Kui ninaverejooksu esineb tihti, tuleb külastada arsti, et veresooned ninas kinni kõrvetada.

 

10. Mis on nina ülesanne?

Nina põhiülesanne on hingamine. Nina puhastab, soojendab ja niisutab sissehingatavat õhku, ühtlasi on see lõhnaorgan. Ninal on otseühendus neelu, põsekoobaste, kopsude, kõrvade ja silmadega. Kevadel, kui on kõige suurem allergiaoht, tuleb hoolitseda oma nina eest, sest siis jooksevad ka silmad vähem vett.

 

11. Kuidas kergendada õietolmuallergiast tingitud vaevusi?

Nina loputamine, puhastamine ja määrimine tuleb teha igapäevaseks harjumuseks ja alustada sellega juba enne allergiahooaega. Kui esimesed allergiavaevused ilmnevad, võib võtta kasutusele allergiaravimid. Need mõjuvad paremini, kui nina on seest niisutatud ja terve, lisaks peab siis antihistamiine kasutama tavalisest lühemat aega.

 

12. Millal peab minema nina pärast arsti juurde?

Kui nina on pikka aega kinni ja hingamine on takistatud või kui esineb tihti ninaverejookse, tuleb minna arsti juurde, et uurida, millest see on põhjustatud. Oluline on, et arsti juures ei piirdutaks vaid vaevuste leevendamisega, vaid otsitaks nende põhjusi.

Sarnased artiklid