Müüt või tõde? Kas lõhnatundlikkus on sama mis lõhnaallergia?

Kodutohter
Shutterstock

Lõhnatundlikule inimesele võib tekitada allergiat mitte ainult tugevalt lõhnavad parfüümid, vaid ka higi- või trükivärvi lõhn.

Lõhnatundlikkus on naiste teema

Tõde. Statistika näitab, et lõhnatundlikkuse all kannatavad tõepoolest rohkem naised, ja enamik neist on keskealised või vanemad. Naistel on rohkem lõhnaretseptoreid kui meestel ja nad kasutavad ka rohkem kosmeetikat, parfüüme ja kemikaale. Naist mõjutab iga päev üle 20 lõhna.

Lõhnatundlikkuse tunnusmärgid on vesine nina, nahapunetus, köha, peavalu, iiveldus, väsimus, südame pekslemine või keskendumishäire. Talvel pakasega on sümptomid tugevamad. Samuti tugevnevad need vananedes.

 

Lõhnatundlikul inimesel on tavalisest tundlikum nina

Müüt. Lõhnatundlikul inimesel ei ole mitte tundlikum nina, vaid tal puudub võime lõhnadega harjuda ja neid taluda. Varem peeti lõhnatundlikkust inimese psüühikast tulenevaks eripäraks, kuid arstiteadus on tunnistanud selle füüsiliseks häireks. Seda, miks ülitundlikkus lõhnade suhtes tekib, veel täpselt ei teata, kuid igal juhul ei ole see allergiline reaktsioon.
Vahel tekib lõhnatundlikkus mõne tugeva kemikaali lõhna tõttu. Näiteks kui on olnud avarii ja õhus on tugevad bensiiniaurud, siis peale seda võibki vähehaaval tekkida lõhnade suhtes ülitundlikkus. Lõhnatundlikkus võib olla ka päritav.

 

Kõige rohkem tekitavad tundlikkust parfüümid

Tõde. Kõige rohkem põhjustavad lõhnatundlikkust parfüümid ja habemeveed. Tugevad sümptomite tekitajad on ka hallitus-, higi- ja trükivärvilõhn. Lõhn võib olla väga nõrk, peaaegu märkamatu, kuid tekitab ikkagi reaktsiooni.

 

Lõhnatundlikkus on sama mis lõhnaallergia

Müüt. Lõhnaainete põhjustatud puutetundlikkust esineb suhteliselt vähe ja see ei ole sama mis lõhnatundlikkus. Allergia sümptomid on punetus ja lööve lõhnaainetega kokkupuutumise järel. Allergiat tekitavaid lõhnaaineid kasutatakse palju kosmeetikas ja hügieenitoodetes, samuti õhuvärskendajates, puhastustoodetes, pesupulbrites ja isegi mänguasjades.

 

Lõhnad võivad põhjustada allergiat kosmeetikatoodete vastu

Tõde. Tavalisemad allergia põhjustajad on parfüümid, formaldehüüde vabastavad säilitusained ja juuksevärvid. Tundemärgid on sügelus, paistetus, punetus või lööve tavaliselt seal, kus nahk kemikaaliga kokku puutus. Sümptomid võivad tekkida alles paar päeva pärast kokkupuudet ja kesta kaua.

 

Ülitundlikkus lõhnade suhtes võib muuta eraklikuks

Tõde. Lõhnatundlikkus võib muuta inimese sotsiaalselt eraldatuks tööl, kodus, koolis või vabal ajal. Lõhnatundlikkus võib olla nii tugev, et näiteks värsket ajalehte saab lugeda ainult köögis õhupuhasti all. Mõned on hallituse ja bakterite suhtes nii tundlikud, et ei suuda käia kauplustes, kus on puu- ja köögiviljad.

 

Looduslikud lõhnad on turvalisemad

Müüt. Kuigi sünteetilised lõhnaained koosnevad paljudest komponentidest, teatakse nende puhul täpselt, mida need sisaldavad. Sellepärast võivad need olla turvalisemad kui looduslikud lõhnad, mille komponendid on tundmatud. Looduskosmeetika ei pruugi olla vähem allergiat või tundlikkust tekitav kui sünteetiline. Lõhnatundlikkust võib esineda ka looduslike eeterlike õlide puhul.


Ainus abivahend lõhnatundlikkuse vastu on lõhnatu keskkond

Tõde. Mõned lõhnatundlikud inimesed saavad abi antihistamiinikumidest, valuvaigistitest või kortisooniga ninaspreidest. Voolavat nina võib loputada ka soolaveega või kasutada soolapiipu. Ainuke tõeliselt toimiv abinõu on siiski lõhnatu ümbrus. Kuna lõhnatut maailma pole olemas, peab ülejäänud inimestel jätkuma mõistmist, et kasutada võimalikult vähe igasuguseid lõhnaaineid.

Allikas: "Müüt või  tõde?"

Sarnased artiklid