Kuidas meisterdada vahvat ripptooli?

Anna Lutter
01.06.2016
DIY-home
ripptool | Anna Lutter

Sõnad „suvi” ja „puhkus” toovad kindlasti paljudele silme ette pildi aianurgas rippuvast võrkkiigest-ripptoolist ja värskest ajakirjast, rääkimata mõnusalt värskendavast joogist ning soojast tuulepuhangust. Kahjuks selliseid ideaalseid suvehetki ühte suvesse just väga palju ei mahu, kuid ehk ongi kõige olulisem unistamine ja üürike, kuid ideaalne kogemus sellisest viivust. Nii tundub, et ühe mõnusa aianurga kujundamine või ripptooli meisterdamine ning sellega kaasnev unistamine ongi ühe toimeka eestlase jaoks parim suvepuhkus.

Vajad:

  • Tugevamat kangast (400 cm x 140 cm)
  • Õmblusmasinat
  • Triikrauda, triikimislauda
  • Kääre, niiti, nööpnõelu
  • Mõõdulinti, märkepliiatsit
  • Nelinurkset prussi, 100 cm pikkune (45mm x 45mm)
  • Puiduvärvi (välitingimustesse sobivat), pintslit
  • Akutrelli, puuri
  • Liivapaberit
  • Köit 5 m
  • Välgumihklit
  • Karabiini riputamiseks

Tee nii:

Triigi kangas ning lõika kaheks võrdseks ristkülikuks (suurusega 200 cm x 140 cm). Aseta kangad põrandale üksteise peale täpselt kohakuti nii, et kangaste paremad küljed oleksid vastamisi. Jälgi, et kangastele ei jääks kortse.

  1. Kinnita kangad omavahel äärtest ja keskelt nööpnõeltega – nii ei nihku suured kangadetailid lõikamise ja õmblemise ajal paigast ära.
  2. Murra kangas laiupidi pooleks (vt joonis 1). Nüüd on põrandal kangas neljakordselt ning vasakul on murdejoon. Mõõda ülemisest paremast nurgast 35 cm kaugusele punkt ning tõmba kangamarkeriga sirgjoon märgitud punktist paremasse alumisse nurka (vt joonis 1). Lõika mööda joont (korraga lõikad nelja kangakihti).
  3. Ava kangad (nii, et üksteise peal on taas 2 kangakihti, vt joonis 2) ning õmble õmblusmasinal kaks kangakihti omavahel kokku (nagu õmbleksid tekikotti). Jäta ühte külge ava töö ümberpööramiseks.
  4. Pööra töö ümber ning suru kõik neli nurka sõrme või korgiga pliiatsi abil ilusasti välja. Õmble 1 cm kauguselt töö äärest läbi küljed a ja b (vt joonis 2).
  5. Murra küljed c ja d (joonis 2) 1 cm ulatuses tagasi (triigi) ning seejärel murra veel 5 cm ulatuses tagasi (nii, et äärtesse tekiks kanal köiele). Õmble murdejoone äärest 2 korda masinaga läbi. Kanalit õmmeldes murra detaili alumised nurgad kanali sisse – nii jääb töö äär tasane. NB! Ära unusta teha edasi-tagasi õmbluseid õmbluste alguses ja lõpus, et tugevdada kanali otsi.
  6. Puuri prussi mõlemast otsast 4 ja 9 cm kaugusele läbivad augud, lihvi puuraukude servad.
  7. Värvi pruss ning lase kuivada.
  8. Aja köis läbi prussi parempoolse välimise augu ning tee köie lõppu tugev sõlm. Sulata köie mõlemad otsad välgumihkli abil – nii ei hakka need hargnema ning neid on mugavam aukudest läbi ajada.
  9. Köie sõlmeta ots aja läbi õmmeldud kanali – alusta ajamist detaili laiemast nurgast. Kui köis on kanali teisest otsast välja tulnud, tee köie alguspunktist umbes 150 cm kaugusele sõlm ning seejärel aja köie ots läbi prussi parema otsa sisemise augu.
  10. Aja köis läbi prussi vasaku otsa sisemise augu. Mõõda köiel 250 cm ning tee jälle sõlm. Seejärel aja köis läbi teise kanali (alustades nüüd detaili kitsamast poolest). Aja köie ots läbi prussi vasaku otsa välimise augu ning tee sõlm.
  11. Leia prussist üleval oleva köieosa keskkoht ning seo sinna sõlm nii, et sõlmest üles jääks veel umbes 15 cm. Riputa karabiini abil ripptool üles!

NIPP: Soovi korral saad ripptooli kanga ka ise tekstiilivärvidega kujundada. Jälgi kindlasti pakendil olevat juhendit värvide kasutamisel, et need hiljem määrima ei hakkaks!

 

Sarnased artiklid