Kuidas küll elada säästlikult suurte pakendite maailmas?

Siiri Lelumees
Kodutohtri peatoimetaja
05.08.2018
Pakenditarbimist on ise üsna keeruline vähendada, kui tootjad sellega algust ei tee. | Shutterstock

Olen pärast laste sündi proovinud teadlikult veidi rohelisemalt elada – meie armas Maa peab ju ära toitma kõik tulevased põlved. Selleks tuleb teda veidi hoida ja poputada, vähemalt nii palju, kui üks linnas elav, reisida armastav ja linnast maale, maalt linna tuiskav isend suudab.

Loomulikult sordin prügi, poes käin juba aastaid riidest kottide või üldse seljakotiga, kasutan võimaluse korral ühissõidukeid, kuigi eelistan kondimootorit; olen ka suhteliselt aktiivne riiete ja mööbli taaskasutaja. Aga ikkagi punnitab meie prügikast iga paari päeva tagant oma kaant justkui üleküpsenud vinn teismelise nahal. Kuidas on võimalik, et prügi nõnda palju juurde sünnib? Olen hakanud kahtlustama, et see salaja seal kuidagi paljuneb...

Samas on internet täis inimesi, kes näitavad uhkusega oma aasta jooksul kogutud prügi, mis mahub keskmise suurusega jogurtitopsi.
Minu loomupäraselt kahtlustav iseloom kipub arvama, et need inimesed ei osta toitu tavalisest poest ja ravimeid ei tarvita nad ka, sest kuidas on võimalik prügivabalt elada, kui toidu- ja ravimitootjad panevad oma kraami mitmekordsetesse pakenditesse?
Näiteks on pakendatud 30 tabletti kuuele suurele lehele, mille keskel haigutab lahmakas tühja ruumi. Ime veel, et iga tablett eraldi lehekesele pole sätitud! Muidugi on kõik need lehed pandud ka suurde pappkarpi. Kassi puugirohi on aga eriti kavalalt hiiglaslikku pakki topitud, mille sees on suur fooliumpakend, viimase sees omakorda plasttuubike. See pisike tuub võtab kogu pakendist vaid kümnendiku.

Paljudes tööstusharudes on saanud reegliks ka pakenditega valetamine. Selleks tuleb lihtsalt sama suurde pakendisse panna vähem toodet. Seda nippi kasutab erilise mõnuga toiduainetööstus.

Seega ei ole mul kuidagimoodi võimalik oma pakenditarbimist vähendada enne, kui tootjad ise oma pakendite rohkust ja suurust vähendama ei hakka. Eriti hea oleks see, kui nad lõpetaksid tarbijate petmise suurte pooltühjade pakenditega. Uskuge mind, kallid tootjad, teie tarbijad panevad selliseid sulitempe tähele.

Sarnased artiklid