Kinnisvara pole talvel mõtet müüa! Kas tõesti?

kodus.ee
Müügi kavandamisel tuleb arvesse võtta kõiki kodu puudutavaid tegureid. | Shutterstock

Väga sageli kuuleme väidet, et talvel on mõttetu kinnisvara müüa, sest see on ainult asjatu aja ja raha kulu – keegi ju talvel niikuinii kolida ei soovi. Kas tõesti on talvel müügiga tegelemine mõttetu või on tegemist lihtsalt müüdiga, seda püüab analüüsida lähemalt Epicenter kinnisvara müügiparner Peeter Õkva?

Mida arvestada müügi kavandamisel?

Müügi kavandamisel tuleb arvesse võtta kõiki kodu puudutavaid tegureid: nii asukohta, korteri suurust kui ka seisukorda. Olenevalt piirkonnast võivad trendid erineda olulisel määral. Ajal, mil ühes Eesti osas toimub vähe tehinguid, võib kuskil mujal olla müügis olevatele korteritele suur nõudlus ja huvi. 
Ka korteri suurusest sõltub palju. Parim aeg 2-toalise müügiks, ei pruugi olla parim aeg 4-toalise korteri müügiks. Kohati on turul palju ostuhuvilisi, kes soovivad renoveerimist vajavat kodu, vahel soovitakse, et kodu oleks hoopis täielikult renoveeritud. Selleks, et teada, kui suur huvi võiks olla hetkel sinu kodu suhtes peaksid olema väga hästi kursis kinnisvaraturuga.

Mida räägib statistika?

Statistika näitab meile turul olevaid trende. Neid samu trende jälgides on võimalik kavandada müüki nii, et kodu saaks võimalikult hea hinnaga müüdud. 
Näiteks olgu toodud Eesti kahest suurlinna statistika - Tallinna ja Tartu. Igal kuul on võimalik saada kodu eest just see parim hind, kuid selleks peaks müüja teadma täpselt, milliste kodude osas on turul nõudlus, mis hinnaklassis nad olla võiks ning kindlasti ka enda müügiperioodi pikkust ehk millal peaks kodu müüdud olema.

Kinnisvaraturg Tartus

Tartus on suurima tehingu arvuga piirkonnaks Annelinn, kus 2017 aastal peaks toimuma kokku ca 375 korteriomandi tehingut.

39% müüdud korteritest on suuruse vahemikus 41- 49,99 m2 ning enamik tehinguid tehakse hoonetes, mis on ehitatud 1971-1990 aastal.

Kõige suuremad on tehingute arvud märtsis, mais ja augustis. Nendel kuudel toimus sel aastal pea 34% kõikidest Annelinna tehingutest. Kõige kehvemaks kuuks kujuneb tõenäoliselt jaanuar või detsember, kus tehingute arv on enam kui poole väiksem tehingurohkemaist kuust.

Keskmine tehingute arv on Annelinnas 33,5 tehingut kuus, keskmine korteri suurus oli 52,1m2 ning korterite keskmine hind jäi 55 000 euro juurde. Kõige kallima korteri eest maksti 2008 eurot/m2 ning odavaim korter anti ära kõigest 212 eurot /m2 eest. 
Kõige kõrgema keskmise ruutmeetri hinnaga kuu oli Annelinnas september, kus hind jäi 1121,5 euro/m2. Septembrikuu kõrge ruutmeetri hind on suuresti tingitud väikeste korterite rohkest müügist sellel kuul (41-69,99 m2).

Kinnisvaraturg Tallinnas

Tallinnas on suurimate tehingute arvuga piirkonnaks olnud Lasnamäe, kus 2017. aastal peaks toimuma kokku umbes 2192 korteriomandi tehingut, mis moodustab 15,7% kõikidest Tallinnas toimunud tehingutest.

Enamik tehinguid tehakse hoonetes, mis on ehitatud 1971-1990 aastal. 30% müüdud korteritest on jäänud suurusvahemikku 41-49,99 m2.

Kõige suuremad on tehingute arvud olnud märtsis. novembris ja detsembris. Nendel kuudel toimus 34% kõikidest Lasnamäe tehingutest. Kõige väiksema tehingute arvuga kuu oli juuli, kus tehingute arv oli üle 40% madalam kui tehingurohkemais kuus.

Kui detsember oli Tartus tehingute summalt kõige madalam kuu, siis Tallinnas toimus just suur osa tehinguid just sellel kuul.

Keskmine tehingute arv oli Lasnamäel 183 tehingut kuus, keskmine korteri suurus oli 52,2 m2 ning korterite keskmine hind jäi 76 000 euro juurde. 

Kõige kallima korteri eest maksti 2826 eurot/m2 ning odavaim korter anti ära kõigest alla 16 eurot/m2 eest. Kõige kõrgema keskmise hinnaga kuu oli aga oktoober, kus hind jäi lausa 1589 eurot/m2. Oktoobrikuu kõrge ruutmeetri hind oli suuresti tingitud väikeste korterite rohkest müügist sellel kuul (41- 69,99 m2).

Kuna enamus inimesi tegeleb kodu müügiga elu jooksul ainult mõned korrad, siis ei hoia ta ennast kinnisvaratrendidega pidevalt kursis. Pigem lähtutakse sarnastest kuulutustest ning sellepärast võib müügiprotsess venida pikaks. Paljud inimesed, kes oma kodu ise müüvad, hindavad tavaliselt oma võimeid üle ning hetkeks, kui kodu müüdud saab on tehtud kulutusi ja allahindluseid oluliselt rohkem, kui algul plaaniti.

Sarnased artiklid