Kanad tagaaias, vutid meriseapuuris

Riina Ilsen
Scandagra
Sisuturundus
Kanad
Kanad | Shutterstock

„Sa võtsid kanad? Tõsiselt räägid või?“ imestasid kolleegid, kui kuulsid, millega nende äärelinnas elav töökaaslane hakkama on saanud. Tõsiselt ikka. Neid, kel kana- või vutimunad omast käest võtta, on järjest rohkem. Kuidas kodulinde õigesti pidada ja sööta, õpetab põllumajandusettevõtte Scandagra söötmisnõustaja Riina Ilsen.

Nii nagu mis tahes lemmiklooma võtmine, tuleb ka kanade või vuttide koju toomine hoolikalt läbi mõelda. Linnud elavad üldiselt parves ja tahavad sõbra seltsi. Kui kanad saavad hakkama ka kahekesi, siis vutte võiks olla kolm või rohkem.

Kui võtta kanad

Tavaliselt müüakse kanatibusid ühepäevastena, kui nad on väiksed armsad sulepallid või natuke suurematena, kui nad saavad juba ise hakkama. Kui kanatibu on väike ja tahab lisasoojust, siis tuleb talle võimaldada soojenduslamp. Neljanädalast tibu pole enam vaja soojendada. Kindlasti tuleb elamises leida koht, kus tibud saavad rahulikult üles kasvada.

Kui vutte võib pidada ka linnakorteris, siis kanu pigem mitte. Noorlind võib minna kanaaedikusse või kanatraktorisse, mis sobib eriti hästi tihedama asustusega kohta. Külmal ajal vajavad kanad sooja kohta, kuid nende jaoks on oluline ka paik, kus nad saavad n-ö õrre peale minna – varjualune, majake vms. Kana tahab valgust, kuid vajab ööpäevas ka umbes kaheksa tundi pimedat aega, et end korralikult välja puhata.

Täissööt on kanale parim

Kanatibusid tuleb toita korraliku tibude täissöödaga, hiljem noorlinnu- ja siis juba munakanade täissöödaga. Täissöödas on kõik vajalikud vitamiinid ja mikroelemendid õiges tasakaalus olemas. Kodutoitu võib alati juurde anda, kuid seda ei pea tegema. Juurde võib anda ka tervilja. Kui teravilja antakse regularselt, siis võib täissööda asemel kasutada täiendsööta.

Kui sööt on täisväärtuslik, siis muneb kana ka talvel. Varakevadel kana sulgib. Selle, keskmiselt kahekuuse perioodi jooksul lind ei mune, sest tema organism puhkab. Sulgimise ajal võiks linnule lisaks täissöödale anda vitamiine. Ilusa kollase munarebu saab siis, kui kana liigub vabalt õues, sööb rohtu ja on päikese käes. Söötadesse on lisatud karotenoide, mis lasevad munal ka talvisel ajal kollaseks jääda.

Päevanorm on söödati erinev ja kogus on tavaliselt kirjas pakendi peal. Kanadele võib anda kord päevas ettenähtud koguse, kuid sööda võib ka kogu aeg ees hoida, sest lind end täissöödast üldiselt üle ei söö. Kui aga anda ühekülgset sööta, siis võib juhtuda, et lind läheb rasva, kuid tal jäävad vitamiinid ja mineraalid saamata. Kanale antakse lisaks söödale tavaliselt kodutoidu jäätmeid. Seda võib teha, kuid toidujäätmed ei tohi muutuda põhisöödaks, sest inimese toit võib jääda linnu jaoks ühekülgseks. Kindlasti ei tohi anda kanale väga vürtsist või soolast kodutoitu.

Vutid köögilaua all

Lastele meeldivad väga vutid – väikesed armsad aktiivsed linnukesed. Kuna vutid on nii tillukesed, siis võib neid pidada isegi korteris, näiteks köögilaua all meriseapuuris. Õue nad hästi ei sobi, sest vajavad väga stabiilset keskkonda ja maitsevad pealegi absoluutselt kõigile. Vutt ei taha liiga valget elupaika, sest ta on pärit alustaimestikuga aladelt, kus ta toimetab põõsaste ja suurte taimede all. Väga valge keskkond muudab linnud agressiivseks ja nad hakkavad kaaslasi nokkima.

Lisaks õigele valgusele peab arvestama sellega, et vuti territoorium ei oleks liiga suur, sest siis muutub ta territoriaalseks ja teiste suhtes agressiivseks. Vutile piisab sellest, kui tal on ruumi A4-paberilehe jagu. Kuna vutt on nii väike, tema ainevahetus kiire ja energiatarvidus suur, siis peab tema sööt olema väga hästi tasakaalus. Vutile mõeldud täissööt on linnu jaoks tervislik ja seda on mugav kasutada. Lisaks täissöödale võib vuttidele pakkuda nt kurki, salatit jms. Kindlasti ei tohi vuttidele anda tomatit ja tsitruselisi. Kui vutil on optimaalsed tingimused, siis on ta väga tore lemmik, kes päeva lõpuks premeerib teid munaga. Vutt muneb umbes 300 muna aastast.

Kust saab abi ja kust osta sööta?

Kõige paremat nõu kodulindude pidamise kohta saab Eesti Linnukasvatajate Seltsist (els.etll.ee) ja kodulindude foorumist (kodulinnud.4rumer.com). Tarvikud ja söödad saab osta spetsiaalsetest agrovarustusega poodidest. Scandagra kauplused asuvad Viljandis, Võrus, Pärnus, Rakveres, Tartus ja Jüris, lisaks on aadressil pood.scandagra.ee olemas ka e-pood. Scandagra poest saab soetada sööturid, jooturid ja muud kodulinnupidamiseks vajalikud tarvikud.

Kodulindudele pakub Scandagra munakana, noorkana, tibude, broilerite ja broileritibude täissööta ning kanade täiendsööta. Vutisöötadest on hetkel kaubavalikus munavuttide täissööt. Scandagra toodab ka munakanade täissööta rapsikoogiga, mis on valmistatud GMO vabadest toormetest.

Scandagra logo | Scandagra

Sarnased artiklid