Kadriorulikult esinduslik kodu. Ajastutruu, ent moodsa tehnoloogiaga
Kersti Pikk
Kadrioru villalikus elumajas asuvale korterile on omased kõrged ja õhurikkad ruumid ning uhked vaated akendest. | Terje Ugandi

Ace of Space’i sisearhitektid Ines Käärma ja Ingrid Songisepp on leidnud 1930ndate algusaastate majja loodud interjööris kauni kooskõla ajastutruu ja nüüdisaegse kujunduslaadi vahel. Avaras korteris on kõrvuti ajaloopärand ja uusim tehnoloogia, mis tagab elanikele peale ilusas ruumis toimetamise ka tervisliku sisekliima.

Kadriorg oma vaheldusrikka miljöö, väärikate majade, puudeallees tänavate ja avarate korteritega on elukohana kahtlemata kõrgelt hinnatud piirkond, kuhu kodu leidmine on tihti õnneasi. Iseäranis majja, kus on säilinud omaaegne esinduslikkus ja algsed lahendused. Noor kolmeliikmeline pere leidis just sellise korteri ja taastas eeskujulikult eestiaegse interjööri hiilguse, mõistagi tänapäevast elustiili ning uusimaid tehnilisi võimalusi arvestades.

126 ruutmeetri suuruses korteris oli säilinud palju algseid detaile, mida juba korteri eelmised elanikud olid osanud väärtustada ja alles hoida. Kuna uued omanikud soovisid ruumilogistikat enda pere jaoks pisut sobivamaks kohendada ja lisada moodsa ventilatsioonisüsteemi, võeti kogu korteris ette põhjalik remont.


Ruumikas ja funktsionaalne
 

Koos Ace of Space’i sisearhitektidega seati eesmärgiks säilitada maksimaalselt elemente, mida oli võimalik hoida ja korda teha: uksed koos linkide ja lukkudega, kalasabaparkett, köögisahver, arhitektimärgiga malmradiaatorid jms. Osade laekarniiside, rosettide ning põrandaliistude seisukord oli kehv ning need taastas restauraator. Ruumika ja suurlinliku planeeringuga korteris oli olemas köögis paiknev teenijate sissekäik, mis jäeti alles.
Samuti jäi kasutusele köögi välisseinas olev jahe sahver, mis on igati vajalik abiruum ka tänapäevases kodus. Jahekapi uks lasti uuesti valmistada naaberkorterist leitud originaali põhjal. Teenijatuba oli ümber ehitatud juba varem, et eluruumidele avarust juurde anda.

Korteri üldplaanis hoiti voolavust, mõnusat kulgemist ja avaraid vaateid ning algne planeering jäeti suures osas paika. Ühe muudatusena kaotati ära üks siseuks, et luua selge piir privaatsema magamistubade ja avatud elutoa tsooni vahele. Kuna eestiaegses korteris oli ainult üks tualett, tehti väike ümberkorraldus siingi.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.