Dekoratiivkrohviga põnev sein
TM Kodu&Ehitus
Alus- ehk tavakrohvid on mineraalsed – enamasti kas lubitsement-, tsement- või lubikrohvid. | Shutterstock

Dekoratiivkrohvid, nagu nimigi ütleb, erinevad tava- ehk aluskrohvidest selle poolest, et nende eesmärk on dekoratiivse, struktuurse pinnakatte loomine ning aluskrohvi ja seinte ilmastikukindlaks muutmine. Nõu annavad ses osas Decora turundusdirektor Kelly Härmson ja  Weberi tootejuht Marti Dengo.

Mis siis on dekoratiivkrohvide peamised ja põhimõttelised erinevused tavakrohvidest – plussid-miinused: eeltingimused, paigalduskeerukus ja -nõuded, maksumus jne?
Dekoratiivkrohve on võimalik kasutada sisetingimustes väga tasasel pinnal (nt kipsplaatidel) ka ilma aluskrohvita, kuid üldjuhul tuleb nii aluskrohve kui ka dekoratiivkrohve kasutada kompleksselt, soovitab Kelly Härmson ja lisab: "Aluskrohviga luuakse dekoratiivkrohvile tasane viimistluspind ning tagatakse krohvisüsteemi tugevus."
Dekoratiiv- ehk viimistluskrohve kantakse pinnale õhukese kihina, kihi paksus on üldjuhul krohvi jämedaima tera läbimõõduga. Peamiselt eristatakse krohve nende mustri järgi – enim levinud on nn "kohupiimamuster" ehk tera-tera kõrval ja üraski või vihmamuster. Eestis eelistatakse Härmsoni sõnul valdavalt just esimest nimetatud mustrit, kuna selle faktuuris ei ole sügavaid vagusid, kuhu võiks mustus kergelt koguneda.


Viimistluskrohvide eri liigid


Dekoratiivkrohve on mitu alaliiki: struktuur-, prits-, kirjukivikrohvid jne, kuid – nagu öeldud – on kõik mõeldud viimase kihi tegemiseks. Näiteks struktuurkrohvide koostises on peenikese täitematerjali hulgas üksikud suuremad kivid, mis plasthõõrutiga paigaldamisel hakkavad aluspinna ja hõõruti vahel rulluma, ning lõpptulemusena saavutatakse ühtlane teraline muster. Kirjukivikrohvi täiteterad on aga ühesuguse läbimõõduga, mis spaatliga pinnale kandmisel tagab ühtlaselt sileda pinna.

Kõiki dekoratiivkrohve on võimalik saada erinevates toonides. Tavakrohvid seevastu on lihtsad lubja-, lubitsemendi- või tsemendi baasil tooted, mille täitematerjal on nt liiv või / ja lubjakivijahu. Toode on üldjuhul hallika tooniga ning vajab hiljem kindlasti värviga katmist. Selliste toodetega saab teha edukalt tasanduskihte ning viimistlemiseks on võimalik pind lihtsalt ühtlaselt siledaks hõõruda.

Paigaldamise poolest võivad dekoratiivkrohvid olla väga spetsiifilised: struktuur-, prits- ja kirjukivikrohvide paigaldamiseks on täiesti erinevad tööriistad ja -võtted ning kõigi nende jaoks on vaja kogenud paigaldajat.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.