Aknakatteid valides... 12 nõuannet paigaldajale

TM Kodu&Ehitus
Rullkardin. | Tootja

Kardinate abil on lihtne muuta ruumi valgustatust ning luua meeleolu. Samas sai kardinatest loobumisest selle sajandi alguses omaette sisustustrend. Viimastel aastatel on kardinavalik paljuski uuenenud ja need paistavad ka sisustusse tagasi tulevat. Pakutakse paljusid uudse kvaliteediga kangaid ja tehnilisi lahendusi. Ka stiili osas ei pea leppima vana ja igava lahendusega – huvitavaid variante leiab täna nii minimalistliku kui ka luksuslikuma stiili sõber.

Mõtle läbi, mida vajad

Ainult välimuse järgi ei maksa kardinaid valida. Mõtle läbi, kas vajad ruumi rohkem privaatsust, kaitset päikese eest, pimendamisvõimalust või soovid kardinate abil sisustust esile tõsta, pehmendada või hoopis ruumi akustikat parandada.
Vali kardinate stiil vastavalt kodu sisustusele. Kas oled moodne lihtsustaja või soovid end ümbritseda külluslike vormidega? Kas naudid tugevaid värvitoone ja mustreid või soovid, et akende ees oleks vaid märkamatu pilgupiiraja?
Korteri erinevate tubade kardinad peaksid olema ühtses stiilis, kuid samas saab nende abil kergesti tuua ruumidesse vaheldust, meeleolu- ja rütmimuutusi. Kõigis ruumides ei pea tingimata olema samasugune kardinalahendus.


Tee plaanid aegsasti valmis
 

Kui oled ehitamas uut maja või asud kodu remontima, mõtle kardinalahendused läbi juba siis, kui kõik tööd on alles paberil. Näiteks, kui soovid paigaldada automaatikaga rulookardinaid, siis lisa plaanidesse ka elektrijuhtmed ja -ajam.
Mõtle läbi ka teist tüüpi kardinate kinnitused ja asukohad. Näiteks suurte akende ette tuleb sageli paigaldada tugevad siinid raskematele kardinatele või ruloodele.
Planeerimise ajal tuleks kontrollida sedagi, et kinnituskohtadesse ei ole tulemas midagi muud. Kui soovid magamistoa kardinatega pimedaks muuta, siis veendu, et sinna kavandatud aknad ka võimaldavad seda teha.
Suurte akende ette paigaldatud kardinate ja ruloode kasutamiseks võib vaja minna kaugjuhtimist ja isegi automaatikat. Sellega tuleks arvestada juba siis, kui ehitus on algfaasis.

 

Ribakardina asemel
 

Rulookardinad on populaarsemad kui ribakardinad. Eelistatud on nüüd poolläbipaistvad screen-kangad, mida on saadaaval erineva tihedusega. Screen-kangad kaitsevad hästi nii pilkude kui ka päikese eest, kui ei soovita vaadet täiesti kinni katta või tuba pimedaks muuta.

Püstlamellkardinad on ametiruumidest ammu tuttavad, kuid neid kasutatakse ka väga suurte akendega eramajades. Tavapäraste sirgete lamellide kõrval on nüüd saadaval erinevates toonides, eri stiili ja vormiga lamelle.
Ribakardinate materjali- ja värvivalik on samuti üsna suur. Ka nende puhul pakutakse poolpimendavaid variante.

Uued tehnilised ja funktsionaalsed kangad annavad ruloole ribakardinale sarnase efekti, kuid üldmulje on palju pehmem. Saadaval on ka seadistatavaid lahendusi.


Nupud ja tupsud
 

Kasuta kardinakanga viimistlemiseks ja sellele õige vormi andmiseks väikesi abivahendeid. Kauplustes on saadaval suur valik nutikaid aksessuaare, mis aitavad sul oma mõtteid teoks teha. Ümara kardinapuu puhul kasutatakse kardinarõngaid või kanga sisse kinnitatavaid ööse.

Erinevad krookimispaelad ja -süsteemid aitavad sirgete karidnate voldid ning lained paika saada. Variantide hulk on päris suur. Krookimispaela peal on numbritega kirjas (nt 1:2), kui palju vähendab krookimine kardina laiust.
Kui kardinad kipuvad hõljuma õmble nende külge nurgaraskused või raskuspael. Vali sobiv lahendus kangast lähtuvalt.
Kasuta suuremate ja laiemate kardinate avamiseks kardinaketti või -keppi. Saadaval on ka elektriajamiga lahendusi.
Vali kardinahaagid (või kardinarõngad) vastavalt siinile ja kardina kaalule. Kvaliteetsed haagid on tehtud nailonist ja UV-kiirguse eest kaitstud.  Viimase lihvi aitavad kardinatele anda erinevad kaunistused nagu kardinatutid, -magnetid ja -paelad.

 

12 nõuannet paigaldajale
 

1. Kardinate kinnitusvahendeid valides tasub meeles pidada, et kardinapuu ja siin peavad olema akna laiusest palju pikemad, et kardinad saaks täielikult eest ära tõmmata. Muidu hakkavad kardinad vaadet piirama ja pimendavad ruumi.

2. Paigalda kardinapuu ja siin kogu akna ulatuses, mitte ainult suure akna otstesse.

3. Kardinapuud ja -siinid on soodsam osa materjalidest ja töödest. Need tasub hankida vastavalt ruumi ja akna mõõtmetele.

4. Paigalda kardinapuu aknast kõrgemale, mitte selle ülaserva. Madal kardinapuu teeb kogu ruumi madalamaks. Kinnita kardinapuu või siin seinast eemale, et kardinad saaksid vabalt langeda.

5. 1960.-1980. aastatel olid sisustuses populaarsed laia kattega kardinapuud, kuid praegu kohtab neid harva. Lai kate teeb ruumi madalamaks.

6. Siine on saadaval ühe, kahe ja isegi viiese komplektina. Enne siinide hankimist tuleks
valida nii kardina kangas kui tehniline lahendus. Paksud ja rasked kardinad vajavad tugevaid siine.

7. Ümaraid kardinapuid pakutakse kas rauast, messingist, puidust või terasest. Erinevaid mudeleid on väga palju, alates lihtsast kardinapuust kuni külluslikult kaunistatud mudelini. Pea meeles, et kardinapuu peab muu sisustusega sobima.

8. Turule on tulnud hübriid kardinapuust ja siinist. Väljast meenutab see ümmargunst kardinapuud, kuid sees on liugurite jaoks pikk õõnsus.

9. Voldikkardinate jaoks on saadaval valmis mehhanisme.

10. Müügil on ka seadistatavaid teleskoopkardinapuid, kuid nende peal ei libise kardinad sujuvalt edasi. Hind ei ole tellimusel valmistatud kardinapuudest palju soodsam.

11. Tross võib tunduda kergena, kuid kahjuks on see kardinate riputamiseks siiski nõrk lahendus. Aja jooksul annab tross järele ja kardinad vajuvad ebameeldivalt rippu. Keerulisema vormiga lae puhul on trossile riputamine ainsaks võimaluseks.

12. Kardinate kinnitamisel on kõik ideed õiged ja lubatud! Kui soovid, riputa kardinad kasvõi pahkliku oksa peale.

Sarnased artiklid