Appi, kõõm! Kuidas tüütust kõõmast vabaneda?

kodus.ee
Kõõma on eri kujul, see võib olla nahal plaatidena, õhukeste või paksude, kuivade või rasvaste laikudena. | Shutterstock

Sageli on kõõm tingitud geneetilise fooniga haigusest: seborroilisest dermatiidist, olles selle kergem vorm. Tihti on põhjuseks kas liiga kuiv või liiga rasvane peanahk. Kõõm tekib, kui peanahk muutub põletikuliseks, peanahal olevad pärmseened hakkavad vohama ja nahk hakkab tootma üleliia naharakke. Need irduvad valgete helvestena ning langevad õlgadele ja seljale.
 

Ravile kõõm hästi ei allu, sest toidab ennast ise ja hoiab üleval naha põletikulist protsessi. Kõõmaga peanahk on tasakaalust väljas – ketendavad laigud tekivad kiiresti ning nahk ei jõua ennast kaitsta. Peanahk kuivab ja lõpuks kannatab kuivuse all isegi rasvane nahk.

Kõõm esineb tavaliselt laiguti pealael ja meelekohtadel. Raskemal juhul võib ketendus katta kogu peanaha. Kõõma on eri kujul, see võib olla nahal plaatidena, õhukeste või paksude, kuivade või rasvaste laikudena.

Korrapärane juuste ja peanaha pesu on parim vahend kõõma ennetamiseks. Just oma juustele ja peanahale sobiv šampoon on hea hoolduse alus. Apteekide ja kaupluste kosmeetikariiulitel on palju erinevaid tooteid ja seal peab lihtsalt ilma valehäbita asjatundjalt nõu küsima.

Kui sobiv šampoon on leitud, peab läbi lugema kasutusjuhendi ja seda täpselt järgima, et tootest oleks kasu. Tavaliselt nõuab kõõma kontrolli alla saamine pikka hoolduskuuri.

 

Kõõma teket soodustavad
 

* suurenenud rasueritus;

* hormonaalsed kõikumised;

* stress;

* liiga harv juuste pesemine;

* aastaaegade vaheldumine;

* haigestumine;

* neuroloogilised haigused, näiteks Parkinsoni tõbi;

* immuunsuse langus;

* ülitundlikkus naha normaalse mikrofloora koostisse kuuluva pärmseene suhtes;

* pärilikkus.

 

Kuidas kõõmast vabaks saada?
 

Apteegist võib ilma retseptita osta tugevatoimelisi šampoone, mis on mõeldud pärmseentest põhjustatud peakõõma ja rasuse peanahapõletiku raviks. Neis on sageli kasutatud järgmisi aineid.

Ketokonasool – võitleb pärmseene ja selle tekitatud kõõmaga. Ravikuur kestab mitu nädalat.

Tsinkpüritioon – eemaldab ketendust. Takistab seente ja bakterite kasvu peanahal ja tõrjub nakkusi.

Seleendisulfiid – eemaldab ketendust, takistab seente ja bakterite kasvamist peanahal.

Teepuuõli – teepuuõlil on antiseptilised, antibakteriaalsed ja seenevastased omadused, mistõttu seda lisatakse paljudesse šampoonidesse.

Juustele ja peanahale mõjub hästi ka turba ja mudaga määrimine. Turba- ja mudamaskid leevendavad sügelust, rahustavad, toidavad ja koorivad peanahka.

 

Proovi kodust kõõmavastast hooldust
 

Kodusel viisil saab teha niisutavat ja kõõmavastast juuksehooldust, kui segada kolm tilka rosmariini-, eukalüpti- ja lavendliõli ühe supilusikatäie jojobaõliga. Tee juuksed sooja veega märjaks ning masseeri õlisegu sõrmeotstega peanahka ja juustesse. Lase segul 30 minutit toimida ja pese siis pea õrna igapäevašampooniga.

Protseduurist on abi, kui teha seda kord nädalas.

Rasuse kõõma ja juuste väljalangemise vastu võib endale teha turgutava juuksevee. Vala üks supilusikatäis peenestatud kasepungi üle 100 g viinaga ja hoia korgitud pudelis pimedas kaks nädalat. Kurna tõmmis ja hõõru sellega peanahka ülepäeviti.
 

Põhjalikumalt saad lugeda Kodutohtri raamatust „Sinu imeline nahk“. Raamatu leiad siit.

Miks juuksed hõrenevad, sellest loe lähemalt siit. 

Sarnased artiklid