Üks tuba, mitu ajastut
Agneta Land-Koskinen
Diivan
36 m2 suuruses korteris kohtuvad kaks ajastut: moodne ja viimistletud ning kulunud, möödunud aegu meenutav kihistus. | Karin Matz

2012. aastal tuli Stockholmis Heleneborgsgatani tänaval müüki korter, mis oli kolmkümmend aastat seisnud tühjana ja toiminud mööblilaona. Kui arhitekt Karin Matz esimest korda räämas ruumidesse sisenes, oli aeg seal justkui seisma jäänud.

 

Korteri eelmine omanik oli 1980ndatel remonti tegema hakanud, kuid see oli pooleli jäänud. Sellest ajast saadik seisis ruum puutumatuna: tapeet oli seintest kohati maas, paljastades tellismüüri, ning köögi algse asukoha võis kindlaks teha üksnes seinast välja turritava kraani järgi. Korteris puudus elekter ja ainsad märgid ruumis toimetanud elusolenditest pärinesid rottidelt vannitoas.

Leida sobiv korter Stockholmi kesklinnas, kus kinnisvarahinnad sarnaselt muu maailma suurlinnadega jätkuvalt kerkivad, oli Karini sõnul hämmastav ja isegi unenäoline. Arhitekti võlus korteri «aeg on seiskunud»-seisund sedavõrd, et ta soovis selle meeleolu säilitada, kui asus korterit endale koduks remontima.

Karini ühetoalises kodus on ruumi 36 ruutmeetrit. Planeerimisel lähtus naise enda jaoks olulistest asjadest: mugav ja avar duširuum, avatud garderoob, võimalus kohandada ruum erinevateks tegevusteks ning palju loomulikku valgust. Oluline tingimus oli seegi, et kõik nimetatu oleks teostatav soodsa hinnaga.  Väike korter jaguneb remondijärgselt kaheks osaks: värske, uue viimistlusega ruumiosa ning teine pool, kus vanad ajakihid on konserveeritud ja nähtaval. Uue viimistlusega ruumitsoonis paikneb põrandast kõrgem magamislavats ja köök. Magamislavatsi alla jääb parasjagu ruumi garderoobi jaoks.

 

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.