Rooside valik ja hooldus: 20+ väärt nõuannet aiapidajale
Alari Suurmets
TM Kodu & Ehitus
Lummav roosiaed püüab pilke ja ergutab meeli. | Alari Suurmets

Tegelikult pole roosid oma nõudmistega üldsegi mitte kõrgklass – vastupidi: nad on hämmastavalt vähenõudlikud ja visad. Ääretult tublid õitsejad, vähenõudlikud, kuid suursugused iludused, mis sobivad igasse aeda. Juhul, kui soovite oma suvises aias näha pidevalt õisi, soovitan teile roose. Ei ole vahet, millist värvi eelistate, kindlasti leiate meeletul hulgal erilise sorte enda aeda. Hoiatan, et kui aeda tuleb roos, on teil neid varsti väga palju. Seda enam, kui kasvatamine õnnestub.

Rooside valik

Meil saada olevad roosid on enamasti silmatud alustele. Vähesel määral müüakse ka omajuurseid roose. Silmatud roosidega võrreldes on omajuursed roosid tihti õrnemad ja talvituvad halvemini.

Soovituseks rooside valikul:

*Kui armastate suuri ja klassikalisi roose, peaksite valima oma uued lemmikud teehübriid-rooside hulgast. Nemad kasvatavad läbi hooaja suuri õisi ühe-kahe-, vahel ka kolmekaupa oksal.

* Eelistades aga rikkalikku roosipilve, soovitan kobar- ehk polüantroose. Nemad rõõmustavad rohkete õitega ühel võrsel läbi hooaja.

* Hinnates aga pindakatvate rooside ilu, on hea valik kääbusroosid või pinnakatteroosid. Pinnakateroosid võivad heal hooajal moodustada meetrise läbimõõduga laigu. Õied on väiksed ja kobarates.

* Kes hindab klassikalist ilu, neile on parimaks valikuks Inglise roosid. Need iludused on väga väärtuslikud ja õied on tihedalt täidetud. Enamus sorte lõhnab jumalikult.

* Külmakindlate rooside soovijatele soovitan pargiroose. Kõrgused 1–3 m ja peaaegu hooldusvabad roosipõõsad on garanteeritud.

Ostame roosiistikuid

Tegelikult on roos ikkagi roos, sõltumata sellest, millisesse rühma ta kuulub. Roosiistikuid on kevadeti saadaval väga palju. Soovitan valida väga tugevad ja korralike võrsetega istikud. Pakkumisel on paljasjuursed, kiletuutus ja konteinertaimed. Kõik variandid on head, kui oskate toime tulla. Valige täpselt see variant, mis tundub teile hea ja sobilik.

Kui olete alles algaja, on väga hea valik korralikult juurdunud potitaim. Soovitan aga katsetada ka kevadel eripakkumisele tulnud, karbis müüdavate paljasjuursete roosiistikutega. Kui olete ostnud paljasjuurse taime, jätke meelde, et enne istutamist tuleks sellist roosihakatist leotada 2–4 tundi vees ja alles seejärel istutada. Tõsi: sordiehtsat roosi ei pruugi te neist karpidest saada, aga väga kauneid roose leiab nende seast küll.

Kasvukoht ja tingimused

Roosid on väga vähenõudlikud, eelistavad päiksepaistelist, avatud kasvukohta. Oluline on, et tuul pääseks roosipõõsaste vahel liikuma. Korralik õhuliikumine hoiab roosipõõsad terved ja tugevad. Mulla suhtes ei ole roosid nõudlikud – kasvavad hästi tavalises aiamullas. Liiga raske mulla puhul võite istutamisel juurde segada natuke turvast või komposti.

NB! Roosiistik tuleb alati istutada mulda nii, et silmamiskoht jääb mõned sentimeetrid mullapinna alla. See kaitseb põõsast talvel ja isegi kui maapealne osa hävib, võib põõsas kasvatada uued võrsed mullapinna alt.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.