Puitpõranda hooldus peab olema järjepidev. Vajalike tööde ABC
Ain Alvela
Kõige tähtsam on puitpõrandale sattunud vedelik või plekitekitaja koheselt või esimesel võimalusel kuivatada. | Lincona

Et puitpõrand – olgu siis parkett või lauad – kestaks kaua ja näeks kena välja ka aastate möödudes, tuleb seda järjepidevalt ja muidugi ka õigesti hooldada.

Sestap olgu kohe soovitatud – kes sellega tegeleda ei viitsi, valigu mõni teistsugune põrandakate: näiteks laminaat-, printkork- või vinüülparkett, mida saada ka puidusüü mustriga.

Ent hoolimata sellest, et puitpõrand on kasutamise ja hooldamise suhtes nõudlik põrandakattematerjal, otsustavad paljud koduomanikud just naturaalse puidu kasuks. Enamasti on valiku põhjus see, et puit tundub jala all soe ja mõnus ning näeb välja esteetiliselt kaunis ja kordumatu.

Erinevalt paljudest teistest põrandakattematerjalidest, peab puitpõranda hooldus olema järjepidev ja hoolikas ning seda tuleb teha spetsiaalsete vahenditega. Valed hooldusvõtted, olgu selleks siis liigse veega pesemine, valede puhastusvahendite kasutamine või üldse hooldamata jätmine, võivad põranda eluiga lühendada, halvemal juhul selle üldse ära rikkuda.

Kui eelnevast võib tunduda, et puitpõrand on üks rist ja viletsus, siis tegelikult pole see asi nii keeruline midagi: vaja on vaid teada lihtsaid võtteid, mida tuleb puidust põranda hooldamisel silmas pidada.


Puitpõranda puhastamise ABC
 

Põrandakattematerjalide ja nende hooldusvahendite müügiga tegeleva Lincona Profipoe konsultant Silver Rootsi selgitab, et puitpõrandaid on kaubanduses saadaval põhiliselt kolme liiki viimistlusega – naturaalõliga, õlivahaga kaetult ning lakitult.

"Kõikide parketitüüpidega käivad kaasas väga põhjalikud ja konkreetsed kasutusjuhendid, kus kirjas ka ained, millega ja kuidas seda tohib hooldada ja puhastada," selgitab ta ja soovitab neid juhendeid täpselt järgida, sest vale hooldamise tagajärjel tekkinud defektide kõrvaldamiseks võib vaja minna kogu põranda üle lihvimist.

"Olgu tegemist millise parketiga tahes, kuivpuhastus tolmuimejaga peab toimuma vastavalt vajadusele kas või iga päev ning vähese niiskusega mopiga peaks sellise põranda üle käima vähemalt kord nädalas," kirjeldab Rootsi esmaseid hooldusvõtteid.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.
Artikli märksõnad