Põrandat saab lihvida ka tolmuvabalt

kodus.ee
Parketti ei tohi panna alusele, mille niiskus ületab 60%. | Shutterstock

Kuigi juba aastaid on olemas tehnoloogia põrandate tolmuvabaks lihvimiseks, kasutavad seda vaid vähesed põrandapaigaldajad.  Enamasti tehakse seda tööd ikka veel arhailiselt, paksu tolmupilve sisse mattudes.

Põranda lihvimist on tarvis näiteks uue laud- või värvimata parketist põranda paigaldamisel. Aga veelgi enam vajab silumist restaureeritav põrand mõnes vanas talumajas. Uue põranda lihvimine on iseenesest loomulikult lihtsam, vajades ehk vaid ühekordset peene liivapaberiga ülekäimist ja seejärel saab seda juba näiteks õliga viimistleda.

 

Iga töö jaoks kindel riist
 

OÜ FineFloors juht Raul Antson nendib, et loomulikult on tolmuvaba lihvimise tööriistad hinnalt n-ö tavalistest lihvimisriistadest üksjagu kallimad. Tolmuvaba põrandalihvimise eripära seisneb asjaolus, et kõik lihvimisriistad on ühendatud lihvimisel tekkiva tolmu kogumise seadmega, mida võib nimetada põhimõtteliselt tolmuimejaks. Tolmuvaba lihvimise protsess on tavalisest küll natuke pikem, aga tulemus tänu sellele parem.

Kasutatakse kuni nelja erinevat seadet, kusjuures lihvimisel minnakse üle järjest peenema fraktsiooniga liivapaberitele – kõigepealt kõige jämedama paberiga lintlihvija, siis pannakse sellele peenem paber, seejärel tuleb juba trio-lihvija kord.

Mainitud trio-lihvija tööpõhimõte seisneb selles, et seadmel on kolm iseseisvalt pöörlevat väikest lihvketast, mis omakorda pöörlevad kõik koos ka seadme suhtes. Just sellises tehnoloogias ja asjaolus, et nõnda toetub seade täistallaga ühtlaselt põrandale, peitubki iva, miks trio-lihvijaga tehtud töö tulemusena saadakse ideaalne ühtlaselt sile põrand.

Lisaks on eraldi seadmed liistuservade ja nurkade lihvimiseks, mis on samuti voolikutpidi tolmuimeja külge ühendatud.
 

"Kliendid maksavad tehtud töö eest küll natuke rohkem kui n-ö tavameetodil tehtud töö eest, aga võivad kindlad olla, et ei saa lainelist põrandat," kinnitab Antson.

 

Õli annab esteetiliselt parima välimuse
 

Peale tolmuvaba lihvimise on oluline lõppviimistlus. Spetsialist soovitab õlitamist. Ettevõte kasutab juba aastaid  molekulaarsiduvuse tehnoloogial põhinevaid põrandaõlisid Rubio Monocoat, mis on klientidelt ainult positiivset tagasisidet saanud. Nagu nimigi ütleb, on tegemist ühekihiõliga ehk peale tuleb kanda ainult üks kiht õli. Eriliseks teeb selle õli asjaolu, et see ei kata puitu nagu klassikalised õlid ja õlivahad, vaid reageerib puhta puidupinnaga molekulaarsel tasandil. Tegemist on revolutsioonilise tehnoloogiaga, mis kindlustab põranda vastupidavuse ja kauni väljanägemise aastateks.

Märkimisväärne on, et põrand ei jää pärast õlitamist libe, ei kulu sisse nn "käiguradu", ei lõhna ebameeldivalt ja õlitamisele järgneval päeval on ruum sissekolimiseks valmis.

Põrandaõli Monocoat kuulub Raul Antsoni sõnul maailma parimate sekka. Ettevõte teeb värviproovid kliendi põrandale kohapeal. Sellisel moel on pilt tulevase põranda sobivusest ülejäänud interjööriga ilmekam, kui lihtsalt poes värvipalette lapates.

Uue põranda ehitamist planeerides soovitab Antson mitte joonelt salongi joosta ja üks-kaks-kolm mingi enam-vähem meeldiv kattematerjal välja valida. Pigem peaks tema sõnul alguses välja valima praktikust asjatundja, kes ruumid üle vaatab ja hindab, kuidas üht või teist põrandakattematerjali saab kinnitada, mis on olusid arvestades kõige otstarbekam jmt. Siis saab juba selle otsuse põhjal müügipunkti minna juba n-ö teadliku ostjana materjali välja valima.

Vead põrandaehituses


Kõige sagedasemad vead põrandaehituses seonduvad Raul Antsoni hinnangul aluspõrandate ja omakorda nende aluspõhjade rajamisega. Näiteks pannakse kuivale täispuidule alla veepõhine liim, ei oodata, kuni see kuivada jõuab, ja siis on vaid aja küsimus, millal puit paisuma hakkab. Ka muu niiskus tuleb aluspõrandast välja saada. Näiteks ei tohi parketti panna alusele, mille niiskus ületab 60%. Kui see on nii, tuleb lihtsalt oodata, kuni aluspõrand kuivab.

Kui tööde selles etapis on tehtud vigu, võib arvata, et peagi on ka seinad mõrasid täis, põrand kisub kiiva ja sel puhul jääb kaks varianti – kas elada pragudega majas või kogu töö ümber teha.

"Teine asi – materjalide pealt ei tasu koonerdada," ütleb Antson. "Põranda kattematerjalina soovitan loomulikult ainult õli. Mõned korrad oleme tellija soove järgides ka värvinud, aga mitte kordagi lakkinud." Lakitud põrand on tema sõnul külmem, libe, kulub kiiresti ja tundub kuidagi võlts.


Tasub teada

Põranda tolmuvaba lihvimine

* Kasutatakse eriseadmeid, mis võimaldavad lihvimisel eralduva puidutolmu kokku koguda.

* Tegevus on keskkonnasõbralik ega ohusta ka töötaja tervist.

* Ei riku ruumide siseviimistlust ega interjööri.

* Otstarbekas katta kvaliteetse õliga.

* Keskmine hind 15,5 €/m2 (lihvimine + õlitus). 

Allikas: TM Kodu ja Ehitus

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid