Müüdid või tõde alkoholist. Salakaval tipsutamine on ohtlik

kodus.ee / Kodutohter
23.01.2018
Kui juua iga päev lõuna- ja õhtusöögi juurde klaas veini, siis nädalaga koguneb seda 14 alkoholiannust. | Shutterstock

Millal muutub alkoholi tarbimine probleemiks ja mida ette võtta?

1. Põhjamaalastel on geneetiline soodumus alkoholismi tekkeks

Müüt

Geenidest tähtsam on alkoholi tarvitamise kultuur. Meil on aktsepteeritav joomine purju jäämiseni, mis pole kombeks palju veini tarbivates Vahemere maades.

 

Kui juua ainult lahjasid jooke, ei satu sõltuvusse

Müüt

Sõltuvusse võib sattuda nii siidri kui ka viina joomisest. Kõik oleneb kogusest.


Alkoholi tarbimist saab hoida ohjes, nii et sõltuvust ei teki

Nii ja naa

Kui juua mõõdukalt, siis tõenäoliselt sõltuvust ei teki. Siiski peab oma joomist jälgima, et panna õigel ajal tähele hoiatavaid märke ja muuta oma käitumist.

 

Alkoholisõltuvust ei ole nii kaua, kui ei joo üksi

Müüt

Sõltuvus ei teki sellest, kas juua üksi või seltskonnas, kuid üksi joomine tähendab tavaliselt seda, et alkohol on muutunud elu keskpunktiks.


Mis on üks alkoholiannus?
 

0,33 l ehk väike pudel õlut või siidrit

12 cl lahjat veini

8 cl kanget veini

4 cl viina (40%)

Alkoholiühik on 10 g puhast ehk absoluutset alkoholi. See on kogus, mille terve täiskasvanud inimese organism suudab umbes ühe tunni jooksul lagundada.

Alkoholi piirnormid on paika pandud uuringute põhjal. Nende järgi on kõige suurema riski piir naistel 12–16 ja meestel 23–24 alkoholiannust nädalas.

Kui juua iga päev lõuna- ja õhtusöögi juurde klaas veini, siis nädalaga koguneb seda 14 alkoholiannust. Ja kui mõnel õhtul juua veel pisut lisaks, läheb asi kriitiliseks. Seega paneb tipsutaja oma tervise ohtu, sest ta joob kogu aeg piiripealse koguse ja vahel ületab seda.

 

Sõltuvus algab hiilivalt
 

Tänapäeval on just nooremapoolsetel keskealistel aktiivne seltsielu. Ärilõunad ja -õhtusöögid, vastuvõtud, näituste avamised, toodete esitlused – kõige selle juurde kuulub klaas või paar veini või šampanjat. Tihti satub üritusi nädalale mitu.
Kuna alkoholil on lõõgastav toime, mis soodustab sotsiaalset suhtlemist, ja paar klaasi veini tekitab mõnusa sumina, siis minnakse sageli edasi järelpeole, kus asi läheb juba liiale.

Eesti ühiskonnale on iseloomulik Põhjamaade joomismuster, kus alkoholi tarvitatakse enamasti eesmärgiga end purju juua. Alkohol kahjustab aga tervist kõigil ühtemoodi, rahvusest hoolimata.

 

Eriti ohtlik naistele
 

Alkohol mõjub naistele kahjulikumalt kui meestele. Sama alkoholikogus suurendab naistel näiteks vähiriski rohkem kui meestel. Põhjus on selles, et enamasti on naised väiksemad ja neil on suurem rasvaprotsent, alkohol aga on rasvlahustuv. Meestel on organismis rohkem vett, mis pisut alkoholi lahjendab. Naistel kasvab risk haigestuda rinnavähki juba alates seitsmest alkoholiannusest nädalas.

Ka teistesse vähiliikidesse haigestumise risk suureneb. See johtub sellest, et alkohol suurendab östrogeeni sünteesi ja suur kogus östrogeeni lisab omakorda rinnavähki haigestumise riski.

Allikas: Kodutohter

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid