Magus vaheldus kartulile – bataat ehk maguskartul
Kaja Kurg
Bataadis on palju häid kasulikke aineid. Tasub proovida ise seda köögivilja kasvatada. | Shutterstock

Troopikast pärit bataati ehk maguskartulit (Ipomoea batatas) saab meil kasvatada vaid kasvuhoones. Mugulad jäävad küll kõhnakesteks, kuid maitse on see-eest „säravam” kui poebataadil.

Suuri lihavaid bataadimugulaid saab osta pea igast toidupoest. Paljud oskavad neist teha maitsvaid toite ja on õppinud armastama bataadi omapärast „külmavõetud kartuli” magusat maitset.

Aga uudishimulikumad aiapidajad on proovinud bataati ka ise kasvatada. Prisked piklikud mugulad juurikaletil ju lausa kutsuvad katsetama, kas õnnestub sellelt lõunamaiselt köögiviljalt põhjamaa oludes saaki saada. Saaremaa naine Heli Kuusk võib kinnitada, et õnnestub küll. Järgnevalt räägibki ta oma kogemustest.

 

Mugulad potti juba kevadtalvel
 

Esimene katsetus aastaid tagasi läks aia taha. Heli tegi selle vea, et pistis mugulad nagu hariliku kartuligi otse mulda, kui maa oli kevadel parajalt soojenenud. Seda, et bataat on väga soojalembene, naine muidugi teadis ja tegi katselapi põllu asemel kasvuhoonesse.

Paari kuu jooksul ei tõusnud mullast ühtki võrset, suve lõpus mõni siiski tärkas. Järgmisel aastal oli katsetaja juba targem ja kasvatas taimed ette: pani pottidesse liivaseguse mulla, mugulad sellele pikali peale ja katteks vaid kergelt mulda.

Mugulatega potte tuleb hoida soojas kohas, näiteks põrandaküttega ruumi põrandal, ahjuserval või radiaatori peal. Kasvud võivad Heli sõnul ilmuda väga ruttu, vahel on tulnud neid oodata aga väga kaua. Esimene kord ootas ta neid lausa kolm kuud. Vahel võib mugul ka ära mädaneda.

Bataadi ettekasvatamist tuleb alustada väga varakult, sest saagi saamiseks vajab ta meie oludes vähemalt üheksat kuud kasvuaega. Mugulad võib potti pista juba jaanuaris, märts on selleks aga küll viimane aeg.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.
Artikli märksõnad