Kolm tuba 29 ruutmeetril
Kaili Kannel
Diivan
Remonditööde käigus tuli välja 1930ndatest pärinev tore puidust lagi. Ajaloolist stiili kordab ka ruumidesse valitud kalasabaparkett. | Terje Ugandi

Südalinna väikese sisehooviga majas on nappidele ruutmeetritele nutikalt ära mahutatud elutuba, köök, magamistuba, kabinet ja vannituba. Kõrgete lagede, mahedate toonide ning sisseehitatud kappidega korteris jääb mulje, et ruumi on ülegi.

 

 

Liivalaia tänava sisehoovis paikneb kahekordne puumaja, mille täpne ehitusaasta pole teada, kuid juba 20. sajandi alguses oli maja olemas. Hoone sai kannatada märtsipommitamises ja taastati 1950ndate alguses. Uuele omanikule pakkus esmalt huvi korteri asukoht südalinnas. Kui kohapeal vaatamas käies selgus, et maja tagaõues on väike haljasala, oli tugevaid argumente, mis selle koduprojekti poolt rääkisid, juba kaks. Heale asukohale ja mõnusale sisehoovile keegi naljalt kriipsu peale ei tõmba.

Korteri seisukorraga aga nii kindlad lood ei olnud. Tegemist oli ühetoalise korteriga, kus viimane remont oli tehtud umbes 25 aastat tagasi ja ruum vajas kapitaalset uuendust. Napid 29 ruutmeetrit peremeest ei heidutanud, pigem inspireerisid. Visioon, milline uue kodu ruumilahendus olema peaks, tekkis kohe esimesel vaatamisel. «Algusest peale oli selge, et teen planeeringu täiesti ümber. Selleks pidin kõik olemasoleva välja viskama: vaheseinad välja lõhkuma, seinad palgini ja põrandad laagideni ära puhastama. Alles jäi üks suur tühi ruum, mida tuli uuesti üles ehitama hakata,» meenutab omanik.

Nutikad lahendused

Uut planeeringut tehes võttis omanik arvesse ennekõike oma igapäevased harjumused ja ruumieelistused. Esimese asjana otsustas ta, et diivanil istudes ja voodis olles peab selg vastu seina olema, uks ja aken olgu seejuures mõlemast kohast nähtaval. Alateadlikult annab selline asetus hea ülevaate ja lisab turvalisust, usub mees.

Minimaalne pind on maksimaalselt ära kasutatud ja iga ruutmeeter peidab endas nutikaid lahendusi. «Näiteks on minu jaoks oluline, et saaksin kingi jalga pannes istuda. Kuna tabureti jaoks esikus ruumi pole, ehitasin garderoobikappi väljatõmmatava sahtli, millel võib istuda ja kingapaelu siduda.» Väljatõmmatav on ka söögilaud köögis, mis leiab enamasti kasutust lisatööpinnana. Laua taha mahub istuma kaks inimest ning selleks ootavad kaks klapptooli esikukapis oma korda.

 

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.
Artikli märksõnad: