Koduostjale: mida tähendab kasutuskord ja mõtteline osa?

kodus.ee
Mõttelisteks osadeks jagatud kinnisvara puhul tuleb kindlasti kontrollida, kas olemas on ka notariaalne kasutuskord | Shutterstock

Oled kodu ostmas, aga müügikuulutus räägib midagi kasutuskorraga jagatud mõttelistest osadest? Mida see tähendab, seda selgitab käsiraamatu “Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste kodu” autor Tõnu Toompark.

"Kui laenuvõtja soovib osta ehk laenutagatiseks pakkuda pangale mõttelist osa kinnisvarast, on oluline kinnistusraamatusse kantud notariaalse kasutuskorra olemasolu. Mõtteline osa kinnisvarast tähendab siin olukorda, kus laenu tagatiseks seatakse näiteks mõtteline osa majast, mida ei ole korteriomanditeks jagatud ehk olukorda, kus inimene omab näiteks poolt maja või siis osa maatükist," selgitab ta."Mõttelise osa pantimise juures nõuab pank, et kinnistusraamatusse oleks kantud notariaalne kasutuskord. Kasutuskord on kokkulepe selle kohta, kuidas konkreetset kaasomandis olevat kinnisasja kasutatakse ehk milline kaasomanik millist kinnisvara osa kasutab."

"Kasutuskord võib reguleerida näiteks, et ühe korteriomanditeks mittejagatud, kuid kahe korteriga elamu ühte korrust kasutab üks perekond ja teist korrust teine perekond, trepikoda ja keldrit kasutavad mõlemad kaasomanikud ühiselt," selgitab Toompark. "Kasutuskord võimaldab ära jagada näiteks hooviala kasutuse ning uute korterelamute juures jagatakse kasutuskorra alusel ära parkimiskohtade kasutamine."

Laenuandja nõuab Toompargi sõnul kinnisvara mõttelise osa puhul kasutuskorda sel põhjusel, et laenu tagatiseks panditav vara oleks üheselt määratud. "See selgus võimaldab probleemide puhul vara efektiivsemalt realiseerida," selgitab ta. "Kasutuskorra kokkuleppe sõlmimine on tehniliselt väga lihtne. Tuleb võtta hoone ja/või maatüki plaan ja sellel punase-rohelise-sinise vildikaga märkida, kes millist kinnisasja osa kasutama hakkab, ning notar vormistab juba ülejäänu."

Sarnased artiklid