Kirega loodud karge disain

Kersti Pikk
Diivan
02.02.2017
design
PULO disainerid Liis ja Katrin haaravad teineteise mõtteid lennult ning uued ideed ja tooted sünnivad mängleva kergusega. | Terje Ugandi

Kahe noore naise – Liis Tippeli ja Katrin Lopuhhini – ettevõte PULO disain sai alguse praktilisest vajadusest. Kui sõbrannad ühel ajal kumbki oma kodu hakkasid sisustama, tundus kõige parema ideena ise puidutreipingi taha astuda ja soovitud sisustuselemendid oma kätega valmis teha.

 

Liisi kodu Tallinna piiril on ühtlasi noore firma esimene «esindussalong» ja stuudio, kus kogu PULO toodang – lihtsa joonega puidust valgustid, riiulid, nagid, küünlajalad ja vaasid – on reaalses interjööris eksponeeritud. Poolteist aastat tagasi esimesest valmis treitud kapinupust on loomiskire ja entusiasmi toel välja kasvanud arvestatav ettevõtmine. Samas on tootmine piisavalt väike, et üheltki esemelt ei puuduks autori käe puudutus. Valgustid ja teised aksessuaarid valmistatakse ning pannakse kokku Liisi isa Nõmmel asuvas garaažis, kus kaks sõbrannat suure rõõmuga mõni õhtu nädalas toimetavad. «Oma loominguga teeme kummarduse meie isade nõukogude ajast pärit teadmistele ja oskustele,» räägib naine. «Püüame tänapäeval hääbuvaid meistrioskusi elus hoida, tehes seda nüüdisaegse disaini keeles.»

Lihtne disain, lihtsad nimed

Ka esimene valgusti Priit on saanud oma nime Liisi isa järgi. Just sellelt kuldsete kätega mehelt pärinevad nii väike nõukogudeaegne «tootmispark» kui ka tehniline abi ning mõistagi paljud asjalikud näpunäited. Toredaid eestipäraseid nimesid kannavad ka ülejäänud puidust esemed: valgustid Paula ja Moonika, küünlajalad Küllo ja Külli, vaas Friida jpt. Mitme PULO valgusti disainist kumab läbi armastus 1970ndate retoorika ja omaaegse Estoplasti toodangu vastu. «Ümmarguse kupliga lamp Moonika on esimene romantilisema vormiga valgusti PULO valikus. Meie käekiri on tegelikult minimalistlik, konkreetne ja skandinaaviapäraselt lihtne,» märgivad Liis ja Kati. Seda tõestab ka Liisi enda kodu, kus peale halli, valge, musta ja naturaalse puidutooni ei kohta ühtegi värvi.

 

Materjal inspireerib

Suurim inspiratsiooniallikas on noortele disaineritele aga materjal ise – ennekõike tammepuit oma uhke süüga. Puit, mida PULO disainerid kasutavad, on taaskasutatud ja pärineb põrandatootja Bolefloor tootmisjääkidest. «Keskkonnasäästlik ja mõistlik toimetamine on meile oluline, tahame, et meie ökoloogiline jalajälg oleks võimalikult väike,» räägivad naised. «Kasutusse läheb iga pisemgi puidujupp – millest ei saa valgustit, sellest teeme väikese küünlajala või hoopis kõrvarõngad!» Naturaalset liimpuitu kombineeritakse energiasäästlike leedide ja tekstiilkattega juhtmetega. «Lähtume sellest, et teeme täpselt nii lihtsa valgusti, millega me ise algusest lõpuni hakkama saame.» Valgustid komplekteeritakse, viiakse ise kliendile ja vajadusel ka paigaldatakse.

Rõõm isetegemisest

«Ideed, teadmised ja edusammud on tulnud kergelt ning lenneldes. Õiged asjad saavad alguse ühtsest visioonist ja heast sünergiast. PULO disaini taga on suur sisemine tõukejõud, mitte niivõrd äriline ambitsioon,» räägivad põhitööna kinnisvara ja sisekujundusega tegelev Katrin ning pikalt turundusmaastikul tegutsenud Liis.

«Meile meeldib, et oleme väike nišitootja ja seetõttu unikaalsed. Isegi kui mõni disain läheb ühel hetkel seeriatootmisesse, tahame kindlasti jätkata käsitsi valmivate mudelitega.»  Nii nagu PULO tooted, on paljud lahendused Liisi kodus sündinud isetegemisrõõmust ja hetkeemotsioonist: elutoa seinal leidis koha lõuend, millele sai «puhtaks pühitud» halli värvi sisse kastetud värvirull, ning magamistoa seinale jõudis fotosuurendus telefoniga pildistatud ketassae detailist. Mida rohkem koguneb PULO disaineritel tellimusi, seda vähem jääb aega oma kodu sisustamiseks. Näiteks ootavad restaureerimist kaks Liisi lapsepõlvekodust pärit tugitooli. Samas on kindel, et naise põhjamaiselt kargesse ja heledasse interjööri üleliigseid ega juhuslikke asju ei kogune. «PULO valikust on puudu veel laua- ja põrandavalgusti,» tõdevad disainerid. Mõte on sellega liikuma lükatud ja võib arvata, et peagi jõuavad uute valgustite esimesed prototüübid jutuks olnud kodustuudiosse.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid