8 ilu tapjat ja päästjat

Kodutohter
Et juuksed oleksid elujõulised, näonahk värske ja immuunsüsteem tugev, vajab organism mitmekülgset toitu. | Shutterstock

Igale mõjule on vastumõju: mida varem naha hellitamisega alustada, seda parem on tulemus.

  1. Stress koormab
Stressiga läheb näonahk kiiresti tasakaalust välja. Stressihormoonid kiirendavad vereringet ja see paneb põsed õhetama. Kui stress kestab, tõmbub nahk pingule ja õheneb, tulevad vistrikud ning lisanduvad vananemise märgid, nagu kortsud ja naha lõtvumine. Stressiga läheb paigast ära ka unerežiim, mille tagajärjel on päeval silmad paistes ja punased.
Päästja
Võta elu kergemalt. Liigu palju väljas värskes õhus, tee sporti ja pane oma mured õigetesse proportsioonidesse. Hinga õigesti: võimalikult sügavalt kogu diafragmaga. Kui saad lahti kiirest ja pinnapealsest hingamisest, leeveneb ka stress.

    2. Talv kuivatab
Talvel on lihtne saada endale pindkuiv, ärritunud näonahk. Tuul ja pakane kurnavad nahka, kui unustada kaitsvad kreemid ja soojad riided. Toas kuivatab nahka keskküte, ning kui kasutada veel alkoholiga puhastusvahendeid ja suureteralisi koorijaid, võib olla kindel, et kevadeks on nahk rikutud.
Päästja
Vaheta kreemid talveks rasvasemate vastu ja enne õue minemist lase kreemil korralikult imenduda. Väldi kuivatavaid ja liiga tugevaid hooldustooteid. Jumestus- ja peitekreemid kaitsevad nahka ilmastikuolude eest. Kaitse ka kaela- ja dekolteenahka. Ilmast hoolimata liigu võimalikult palju värskes õhus. Söö tervislikult, joo piisavalt vett, ära väldi rasvu, vaid tarvita kasulikku toiduõli ja vajaduse korral toidulisandeid.

    3. Valed valikud
Kui nahk on kuiv, ei tohi seda puhastada ega kreemitada rasvasele nahale mõeldud vahenditega. Sellisel juhul tõmbub nahk veel kuivemaks ja naha alla tekivad miiliumid, väikesed valged marrasknaha tsüstid. Rasvane nahk võib saada hoogu juurde, kui seda puhastada liiga tugevate vahenditega. Tundliku naha korral peab väga ettevaatlikult proovima, millised tooted on sobivad, sest allergiline reaktsioon võib tekkida kiiresti.
Päästja
Vali kosmeetiku abiga oma nahale sobivad tooted. Puhasta nägu, kaela ja dekoltee piirkonda hoolega nii hommikul kui ka õhtul, siis pääsevad kreemides ja seerumites olevad aktiivained mõjule. Igapäevane puhastus ja niisutamine, lisaks paar korda nädalas koorimine ja maskid lükkavad esimesi vananemisilminguid kaugemale. 

    4. Päike teeb vanaks
Päikesevalgus on suurim süüdlane naha enneaegses vananemises ja kortsude tekkes, samuti suurendab see nahavähiriski. Tugeva päevitamise tagajärjel jaotub melaniin nahas ebaühtlaselt ja see tekitab pigmendilaike. Kuna päikesekahjustused on pöördumatud, tuleb nahka võimalikult palju kaitsta.
Päästja
Päevita väga ettevaatlikult. Kasuta suure UVA- ja UVB-faktoriga päikesekaitsekreeme. Kanna suvel laia äärega kübarat ja heledaid varrukatega pluuse ja pikki pükse.

    5. Alkohol tõstab kaalu
Alkohol murendab organismi ja nahka aeglaselt, kuid kindlalt. Ükskõik kas tipsutad iga päev natuke või jood kord nädalas põhjalikult, märkad varem või hiljem, et näonahk on nagu tainas ja silmade all on kotid, ning aastatega läheb asi ainult hullemaks. Alkohol soodustab väikeste veresoonte leket, mistõttu väljub vereringest pehmetesse kudedesse rohkem vett. Ka on alkoholis palju kaloreid ja sellepärast tõuseb kaal. Aastatepikkune alkoholi tarvitamine koormab neerusid ja maksa.
Päästja
Tarvita alkoholi minimaalselt.

    6. Vitamiinipuudus väsitab
Kui jume on hall ja juuksed nagu takud ning midagi teha ei jaksa, on asi ilmselt vitamiinipuuduses. Kui süüa palju magusat, rasvast ja valgest nisujahust tooteid, on väsimus kiire tulema ja kimbutavad ka viirushaigused. Et juuksed oleksid elujõulised, näonahk värske ja immuunsus haigustele vastupanemiseks tugev, vajab organism vitamiine, mineraalaineid ja aminohappeid.
Päästja
Toituma peab mitmekülgselt, et võimalikult palju organismile kasulikke aineid saaks kätte igapäevasest toidust. Suurepärased aminohapete ja vitamiinide allikad on munad, kala, kanaliha, oad, läätsed ja maitsestamata hapupiimatooted. Nahk rõõmustab antioksüdantide, A-, B-, C- ja E-vitamiini ning mineraalainete, nagu tsingi, vase ja seleeni üle.

    7. Rasvapuuduses nahk on lõtv
Kui nahk tundub lõtv ja kaotab elastsust, võib põhjus olla oomega-3- ja oomega-6-rasvhapete puuduses. Paljud kaalulangetajad teevad vea, vältides igasuguseid rasvu. Naharakud muudavad rasvhapped olulisteks prostaglandiini hormoonideks, mis aitavad kaasa naharakkude võimalikult pikale elueale ning naha tekstuuri ja niisutatuse paranemisele. 
Päästja
Kvaliteetsed külmpressitud toiduõlid, kalaõlid, avokaado, pähklid ja seemned hoiavad naha niisutatu ja nõtkena. Õiges tasakaalus oomega-3- ja oomega-6-rasvhapped toidavad nahka seespidi ja aitavad vähendada põletikku, mis on tähtis naha vananemise aeglustamiseks.

    8. Suitsetamine kahjustab
Suitsetamine kahjustab nahka peaaegu sama palju kui päikesevalgus, tekitades hulgaliselt vabu radikaale. Uuringud näitavad, et inimestel, kes palju suitsetavad, tekivad sügavad kortsud, suured nahapoorid ja jämedakoeline nahk. Naistele mõjub suitsetamine rohkem kui meestele.
Päästja
Lõpeta suitsetamine nii ruttu kui võimalik. Mingil määral suudab nahk taastuda.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid